Tokio, Madrid nebo Istanbul? Rozhoduje se o pořadateli olympiády 2020

V argentinském Buenos Aires se večer rozhodne, kdo uspořádá Letní olympijské hry v roce 2020. Kandidáty jsou Tokio, Madrid nebo Istanbul. I když členové Mezinárodního olympijského výboru prý předběžně favorizují japonskou metropoli, velké naděje si dělají i španělský Madrid a turecký Istanbul.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge během prezentace kandidátských měst na pořádání olympijských her 2020 v Buenos Aires

Předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge během prezentace kandidátských měst na pořádání olympijských her 2020 v Buenos Aires | Zdroj: Reuters

Pokud by volba padla na Turecko, bylo by to poprvé, kdy by olympiádu pořádala muslimská země, což může být pro Istanbul výhodou.

Turecká metropole si do oficiálního reklamního klipu vypůjčila hit od zpěvačky Rihany, jen jej trochu vylepšila voláním muezzina jako důkaz toho, že Istanbul a celé Turecko v sobě spojují tradici i dnešek. Videoklip představuje Istanbul jako město historie i sportu a most mezi Evropou a Asií.

O pořádání olympijských her se nejmodernější turecké město uchází už popáté. Tentokrát věří, že je připraveno dokonale. Město je plné billboardů a plakátů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O šancích Istanbulu, Tokia a Madridu na pořádání olympijských her 2020 mluvili v Odpoledním Radiožurnálu zvláštní zpravodaj ČRo v Turecku Jakub Marek, zástupce české velvyslankyně v Japonsku Jan Juchelka a spolupracovnice ČRo ve Španělsku Ľubica Zlochová

Myšlenku na pořádání olympiády podporují i běžní Turci. „Myslím, že olympiáda by byla skvělá pro celé Turecko, ne všichni lidé nás znají. Často se mi stane, že se s někým bavím na internetu a ten se mě nakonec zeptá: A kde že je to Turecko?“ líčí Mustafa.

Jeho kamarád Adem připomíná zase ekonomický potenciál, který pořádání olympijských her skýtá. „Istanbul je nádherné město, přijelo by hodně lidí a nastartovalo by to byznys. A samozřejmě, že bych se šel taky podívat na soutěže a zápasy,“ říká Adem.

Turecku se momentálně ekonomicky daří a má ambice stát se regionální velmocí. Penězi by pořadatelé nešetřili. Turecká vláda, kterou vede někdejší dlouholetý starosta Istanbulu Recep Erdogan, oznámila, že na stavbu sportovišť a stadionů je připravena vyčlenit 20 miliard dolarů, v přepočtu tedy asi 400 miliard korun.

Mínusové body by pro Istanbul mohla znamenat probíhající válka v sousední Sýrii, ale přeci jen se rozhoduje až o olympiádě v roce 2020 a všichni doufají, že v té době již bude v Sýrii mír.

Madrid chce nízkorozpočtovou olympiádu

Velké naděje si ovšem dělají i Španělé. Kandidaturu Madridu podporují například umělci Antonio Banderas či Plácido Domingo, sportovci jako Nadal, Gasol, Cristiano Ronaldo a dokonce i Messi.

O přednostech hlavního města mluví na videu, které dnes španělská delegace použije při prezentaci olympijského projektu. Španělé kandidují potřetí a i oni věří, že jsou dobře připraveni. Osmdesát procent sportovišť a infrastruktury mají hotových a kandidaturu podporuje i většina občanů.

Estadio Vicente Calderón, Madrid, Atlético Madrid | Foto: Jaroslav Plašil

Finanční náklady na uspořádání olympiády v Madridu navíc nejsou přemrštěné, Španělé ji prezentují jako nízkorozpočtovou. Návštěvníkům her pak slibují kromě špičkového sportu i dobrou zábavu a klima.

Za Madrid v argentinské metropoli lobuje i například španělský korunní princ Felipe.

Favoritem je Tokio

Nejpravděpodobnějším vítězem souboje o pořadatelství olympiády v roce 2020 je podle názoru bookmakerů i členů Mezinárodního olympijského výboru Tokio. Velkým plusem pro japonskou metropoli je, že už v roce 1964 letní olympijské hry pořádala.

„To byla fantastická olympiáda po všech stránkách, organizačně a z hlediska architektury všech sportovišť. Všechno tam klapalo, oni neměli ani minutovník, ale vteřinovník. Na vteřinu přijel autobus, odvezl nás na závody,“ vzpomíná sedminásobná olympijská vítězka Věra Čáslavská, která právě v Tokiu načala svou velkou zlatou sbírku.

Bývalá předsedkyně Českého olympijského výboru má od té doby s Japonci velmi přátelské vztahy. „Už za mnou byly během posledních čtrnácti dnů čtvery noviny z Japonska a už si dělali interview se mnou, aby to mohli použít hned, když budou zvoleni,“ dodává Čáslavská.

„V Japonsku v posledních měsících podpora pořádání olympiády roste. Zpočátku byla relativně malá, nicméně Japonci si začali uvědomovat, že to je přeci jenom šance pro rekonstrukci jejich ekonomiky. Je to šance ukázat světu, že zvládli fukušimskou katastrofu. Zhruba tři čtvrtiny japonské veřejnosti olympiádu podporují,“ říká zástupce české velvyslankyně v Japonsku Jan Juchelka s tím, že nejsilnější motivací je pro zastupitele města Tokio i japonskou veřejnost právě příslib nastartování ekonomického růstu.

Jaromír Marek, Ľubica Zlochová, Ondřej Himmer, David Bernardy, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme