Tillerson je o krok blíž postu amerického ministra zahraničí, Pompeo míří do čela CIA
Bývalý šéf ropné firmy Exxon Mobil Rex Tillerson je zase o krok blíž k postu ministra zahraničí. Jeho nominaci v pondělí odsouhlasil zahraniční výbor amerického Senátu. Návrh ale ve výboru prošel těsným poměrem jedenáct ku deseti hlasům. Ředitelem Ústřední zpravodajské služby (CIA) se pak stal Mike Pompeo. Jeho nominaci v pondělí ve druhém termínu potvrdil americký Senát jasnou většinou. První páteční schvalování zablokovala opozice.
Pro Rexe Tillersona hlasovali všichni přítomní republikáni, proti byli všichni opoziční demokraté. Konečné rozhodnutí je na celém Senátu, který nominaci podle komentářů nejspíš také schválí. Termín hlasování Senát zatím neupřesnil.
Nový republikánský prezident Donald Trump si Tillersona vybral za ministra zahraničí, přestože i v rámci republikánů tento muž čelí kritice, že udržoval v nedávné minulosti s Ruskem přátelské vztahy a od prezidenta Vladimira Putina dokonce dostal řád.
Snad hlavní kritik Tillersona floridský senátor Marco Rubio ale v pondělí sdělil, že bude Trumpovu volbu respektovat. Podle komentářů je tak pravděpodobné, že jeho nominace v Senátu projde. Rubio změnil postoj krátce poté, co Tillerson označil Rusko za hrozbu a zábor Krymu za protiprávní akci.
„Přes mé výhrady podpořím Tillersonovu nominaci ve výboru a v celém Senátu," řekl podle zpravodajské agentury AP republikán Rubio, který měl s Tillersonem při jeho slyšení před výborem začátkem měsíce ostrou výměnu názorů.
Šéfem CIA Mike Pompeo
Funkce ředitele zpravodajské služby CIA se ujal Mike Pompeo, který v pondělí ve druhém termínu získal podporu při hlasování celého Senátu. Demokratičtí senátoři v pátek protestovali proti podle nich příliš rychlému potvrzování kandidátů nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Vzepřeli se zvlášť proti potvrzení Mikea Pompea do funkce ředitele CIA a požadovali, aby bylo na „prověření a diskusi" ohledně Pompeovy nominace vyčleněno více času. Někteří zákonodárci mají podle Reuters obavy, že Pompeo může rozšířit sledování osob a umožnit tvrdé metody při výsleších.
Pompeo, který se hlásí k republikánskému konzervativnímu hnutí Tea Party, zasedá od roku 2011 ve Sněmovně reprezentantů USA za stát Kansas. Proslul jako kritik mezinárodní dohody s Íránem o jeho jaderném programu a v Kongresu proti ujednání hlasoval.
Pompeo se také vyjadřuje tvrdě vůči Rusku. Podle něj je zcela jasné, že se Rusko snažilo ovlivnit americké prezidentské volby. Moskva vtrhla na Ukrajinu a okupuje její území, ohrožuje Evropu a „nedělá nic", aby pomohla porazit hnutí Islámský stát, řekl Pompeo nedávno senátnímu výboru pro kontrolu zpravodajských služeb.