Prohra o 149 hlasů. Britský parlament opět neschválil brexitovou dohodu Theresy Mayové
Dolní komora britského parlamentu v úterním hlasování už podruhé zamítla dohodu o odchodu Spojeného království z Evropské unie. Návrh neuspěl o 149 hlasů. Premiérce Therese Mayové nepomohl ani dodatek týkající se irské pojistky, který v pondělí vyjednala s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. V lednovém hlasování činil rozdíl 230 hlasů. Velká Británie má EU opustit 29. března.
Pro návrh hlasovalo 242 poslanců, proti 391. Theresa Mayová po oznámení výsledku potvrdila, že ve středu proběhne hlasování o odchodu bez dohody. „Hlasování pro odchod bez dohody nebo pro odložení brexitu neřeší náš problém. EU bude chtít vědět, co se získaným časem uděláme,“ uvedla.
Mayová také zopakovala, že je potřeba respektovat výsledek referenda, a řekla, že odmítavého postoje parlamentu hluboce lituje.
Předseda labouristů Jeremy Corbyn řekl, že dohoda je „zjevně mrtvá“, a avizoval, že hodlá opět předložit Dolní sněmovně k hlasování brexitový návrh své strany, který je podle něj alternativou, jež by mohla v parlamentu najít podporu většiny. Obsahem labouristického návrhu je podle něj „vyjednaná celní unie, přístup na trh a ochrana práv“.
Co se může stát po odmítnutí návrhu Mayové? Ve hře je brexit bez dohody i druhé referendum
Číst článek
Corbyn zároveň vyzval, aby byl vyloučen odchod Británie z EU bez dohody. Mayová podle předsedy labouristů „moc dobře ví", jaké škody by neřízený brexit napáchal. „Je čas na parlamentní volby," dodal Corbyn.
Na výsledek reagoval i předseda Evropské rady Donald Tusk. „Litujeme výsledku večerního hlasování a jsme zklamáni, že britská vláda nebyla schopna zajistit většinu pro dohodu o vystoupení, odsouhlasenou oběma stranami v listopadu,“ napsal v prohlášení pro média jeho mluvčí Preben Aaman.
Média předpovídala, že dohoda neprojde, a to i přes fakt, že více než 20 konzervativních poslanců, kteří v lednu hlasovali proti dohodě, dopředu oznámili, že tentokrát dohodu podpoří. Proti návrhu se před druhým hlasováním naopak opět vyslovili opoziční labouristé i severoirská Demokratická unionistická strana, která je minoritním partnerem ve vládě Mayové.
Mayová v pondělí večer ve Štrasburku dojednala s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem doplňky, jejichž podstatou jsou ujištění, že Británie nebude neomezenou dobu vázána k unijním pravidlům pomocí takzvané irské pojistky a že obě strany budou do prosince 2020 usilovat o „alternativní ujednání“, díky nimž by nemuselo sporné ustanovení vůbec vstoupit v platnost.
Generální prokurátor Geoffrey Cox v úterý oznámil, že podle jeho názoru nadále trvá právní riziko, že Británie i po odchodu z EU uvázne v unijních strukturách na neomezenou dobu při uplatnění irské pojistky. Právě to některým euroskeptickým poslancům vadí. Text doplňku nicméně považuje Cox za právně závazný.
Další postup
K brexitu má v tuto chvíli dojít 29. března bez ohledu na to, zda bude do té doby nějaká dohoda schválená.
Po úterní porážce návrhu Mayové dojde ve středu 13. března k hlasování, které by „divoký“ brexit mohlo potvrdit. Očekává se však, že ani tento návrh nebude schválen. V tom případě by ve čtvrtek následovalo další hlasování, tentokrát o odložení odchodu Velké Británie z EU. Zde se očekává těsný výsledek. V případě schválení odkladu by o něm Mayová jednala s lídry EU, nejspíš na summitu začínajícím 21. března.
Unijní vyjednavač Michel Barnier ale řekl, že bez technických potíží by podle něho šlo brexit odložit pouze do unijních voleb, které proběhnou na konci května. Jakékoli delší oddálení by vyžadovalo, aby Britové rovněž vybírali své zástupce v europarlamentu. To v pondělí potvrdil Jean-Claude Juncker.