‚Ohrožuje to miliony Afghánců.‘ Ministři vyzvali Tálibán, aby zrušil zákaz humanitárních pracovnic
Ministři zahraničí 12 zemí a Evropské unie vyzvali afghánskou vládu vedenou radikálním islamistickým hnutím Tálibán, aby změnila své rozhodnutí zakazující ženám pracovat v humanitárních organizacích. Informovala o tom v noci na čtvrtek agentura Reuters. Řada humanitárních organizací v uplynulých dnech kvůli tomuto kroku Tálibánu pozastavila své aktivity v zemi.
„Bezohledné a nebezpečné nařízení Tálibánu, které zakazuje přístup na pracoviště zaměstnankyním národních a mezinárodních nevládních organizací, vystavuje riziku miliony Afghánců, jejichž přežití závisí na humanitární pomoci,“ uvádí se v prohlášení ministrů zahraničí Spojených států, Austrálie, Kanady, Dánska, Francie, Německa, Itálie, Japonska, Norska, Švýcarska, Velké Británie, Nizozemska a Evropské unie.
Člověk v tísni pozastavuje většinu programů v Afghánistánu, ženy pro něj nesmějí pracovat
Číst článek
Kvůli zákazu v uplynulých dnech oznámila řada humanitárních organizací, že pozastavují své projekty v chudé asijské zemi, mezi nimi například Norská rada pro uprchlíky, Save the Children, CARE, Afghanaid a také Člověk v tísni. Bez zapojení žen nelze podle organizací v zemi efektivně pomáhat.
O dočasném pozastavení některých programů v Afghánistánu ve středu informovala rovněž OSN, podle níž bude nejspíše nutné pozastavit i další aktivity v zemi.
„Zákaz humanitární práce pro ženy má bezprostřední život ohrožující důsledky pro všechny Afghánce,“ uvádí se ve společném prohlášení šéfů agentur OSN a několika humanitárních organizací. Ti Tálibán rovněž vyzvali, aby své rozhodnutí přehodnotil.
Bez zaměstnankyň to nejde. Velké humanitární organizace pozastavily činnost v Afghánistánu
Číst článek
„Žádná země si nemůže dovolit vyloučit polovinu svého obyvatelstva z toho, aby přispívala společnosti,“ uvádí se dále v prohlášení, které podepsali například šéfové Dětského fondu OSN (UNICEF), Světového potravinového programu (WFP), Světové zdravotnické organizace (WHO), Rozvojového programu OSN (UNDP) nebo vysocí komisaři OSN pro uprchlíky a lidská práva.
Zákaz práce žen pro afghánské i zahraniční nevládní organizace Tálibán zdůvodnil stížnostmi, podle nichž ženy pracující v nevládních organizacích nedodržují pravidla ohledně pokrývky hlavy.
Sobotnímu rozhodnutí předcházel už dříve zákaz studia na univerzitách pro ženy a v březnu tálibánci znemožnili dívkám navštěvovat střední školy. Tálibán se vlády nad Afghánistánem znovu zmocnil loni v létě po bleskové ofenzivě v době, kdy ze země odcházeli poslední američtí vojáci.
Na afghánskou ekonomiku od té doby tvrdě doléhají mezinárodní sankce a zastavení mezinárodní pomoci po návratu Tálibánu k moci. Miliony lidí v zemi žijí v hladu a chudobě. Podle OSN pomoc potřebuje více než 28 milionů Afghánců.