Bez zaměstnankyň to nejde. Velké humanitární organizace pozastavily činnost v Afghánistánu
Tři velké mezinárodní humanitární organizace v neděli oznámily, že pozastavují svou činnost v Afghánistánu v reakci na nařízení vládnoucího hnutí Tálibán, aby zakázaly ženám chodit do práce. Informovala o tom agentura AP.
Norská rada pro uprchlíky, Save the Children a CARE uvedly, že nemohou efektivně pomáhat ženám, dětem a mužům v nouzi v Afghánistánu, pokud nebudou mít ve svých řadách ženy. Již v sobotu oficiálně oznámila pozastavení činnosti britská organizace Afghanaid.
Tálibán zakázal ženám chodit do práce v nevládních organizacích. Tvrdí, že se tam dost nezakrývaly
Číst článek
Zákaz práce žen pro afghánské i zahraniční nevládní organizace Tálibán zdůvodnil stížnostmi, podle nichž ženy pracující v nevládních organizacích nedodržují pravidla ohledně pokrývky hlavy. Afghánské ministerstvo hospodářství přitom varovalo, že v případě nedodržení nařízení bude organizacím odebrána licence. Krok Tálibánu odsoudily Organizace spojených národů, Evropská unie, Spojené státy a další země.
Trojice organizací, která oznámila pozastavení činnosti, v Afghánistánu poskytovala zdravotní a potravinovou pomoc či podporovala vzdělání.
Hlad a chudoba
„Dodržovali jsme všechny kulturní normy a jednoduše nemůžeme pracovat bez našich zaměstnankyň, které jsou pro nás klíčové, co se týče přístupu k afghánským ženám v nouzi,“ uvedl šéf afghánské pobočky Norské rady pro uprchlíky Neil Turner. Podle něj má organizace v Afghánistánu 468 zaměstnankyň.
Na afghánskou ekonomiku tvrdě doléhají mezinárodní sankce a zastavení mezinárodní pomoci po návratu Tálibánu k moci v srpnu loňského roku. Miliony lidí v zemi nyní žijí v hladu a chudobě.
Generální tajemník OSN António Guterres uvedl, že ho zpráva o zákazu práce žen pro nevládní organizace hluboce zasáhla. „OSN a její partneři, včetně národních a mezinárodních nevládních organizací, pomáhají více než 28 milionům Afghánců, kteří jsou závislí na humanitární pomoci,“ napsal v prohlášení.
Zděšení vyjádřil také Mezinárodní záchranný výbor (IRC), podle nějž je mezi jeho zaměstnanci v Afghánistánu více než 3000 žen.