Syrský prezident Asad prý tuší svůj konec. Spekulace zní i z Ruska
Syrský prezident Bašár Asad je údajně zlomený muž, který ví, že občanská válka skončí každopádně jeho smrtí. I takové informace přicházejí v těchto dnech v souvislosti se situací v Damašku. Syrská metropole se dostává pod stále větší tlak opozičních ozbrojenců. Krize už doléhá i na zahraniční diplomaty a humanitární pracovníky, a některé organizace je z bezpečnostních důvodů raději začaly stahovat.
Syrský prezident Asad vystupoval ještě nedáno velmi sebevědomě, nyní podle některých zpráv začal tušit svůj konec.
Informace jsou sice neověřené a z „druhé ruky“, ale přicházejí z míst, kde by to dříve bylo jen těžko představitelné, třeba z Ruska.
Známé je, že Rusko stojí, nebo alespoň donedávna za Asadem stálo. Dnes americký deník New York Times cituje ruského politologa Fjodora Lukjanova, který má dobré kontakty s ruskou diplomacií, a Rusové, kteří se s Asadem viděli, prý došli k závěrům, že Asad počítá s tím, že každopádně skončí velmi špatně.
Samotný Lukjanov to rozebírá velmi zajímavě. Buď zůstane Asad v Damašku, dokud celá Sýrie nepadne do rukou povstalců a rebelů a on sám nebude zabit, nebo, pokud by se pokusil dostat do zahraničí, tak by ho zabili jeho věrní, kteří by museli zůstat na místě a bez něj čekat na očekávatelnou odplatu.
Mezitím přicházejí i jiné zprávy, třeba z Íránu. Šéf íránského parlamentu Alí Larídžání údajně nabídl Asadovi azyl, pokud by se syrský režim zhroutil. Právě v Íránu by pak mohl Asad najít útočiště.
Kvůli postupujícím bojům nařídila stažení desítek svých pracovníků OSN. A dá se čekat, že nebude sama. Například i Evropská unie, která má také své vlastní zastoupení v Damašku, stahuje diplomatický personál.
Obama znovu varoval Sýrii před použitím chemických zbraní
Číst článek
Některé země to udělaly už v době, kdy situace ještě nebyla tak špatná, například Spojené státy Americké, jejichž zájmy v Damašku teď zastupuje česká ambasáda.
Co se týká české diplomacie, tak ta říká, že úplně zatím ambasádu zavírat nechce, ale zvažuje velmi reálně omezení počtu zaměstnanců, kteří v Sýrii pracují.
Česká republika zvažuje snížení počtu diplomatů v Sýrii
Číst článek
Pro případnou evakuaci je důležité letiště v Damašku. Situace kolem něj je ovšem velmi „zapeklitá“. Už minulý týden dubajské aerolinky přerušily své lety. Potom něco podobného učinili Egypťané, včera se jedno letadlo letící do Damašku z Káhiry muselo vrátit uprostřed cesty. To všechno právě kvůli velice špatné situaci v oblasti letiště.
Ze Sýrie se ovšem teoreticky stále dá dostat třeba do Libanonu, a odtamtud pokračovat jinam.