Světový tisk o roli OSN v Iráku

Úspěch v Iráku je na vážkách, komentuje současnou situaci deník International Herald Tribune. Dnes se v New Yorku sejdou představitelé Spojených států se zástupci OSN. Vláda George Bushe totiž hodlá odstoupit od vedoucí role při stabilizaci Iráku a chce ji předat do rukou Spojených národů. OSN se ale Bushův obrat příliš nelíbí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Představitelé OSN si stěžují, že by teď měli uznat a schválit proces, z něhož byli původně americkou vládou vyloučeni. Otázkou také je, zda za politickou manipulací s mezinárodní organizací nestojí v pozadí americké volební důvody, uvažuje International Herald Tribune.

Původní smlouva, uzavřená v listopadu mezi Spojenými státy a iráckou vládou, zavázala spojence předat Iráčanům suverenitu k 30. červnu, píše dále list. V dohodě nebyla ani zmínka o roli OSN, což generální tajemník Spojených národů Kofi Annan považoval za urážku. "Každý by rád viděl OSN v Iráku. Pondělní jednání ale bude jako hra pokeru - teď teprve uvidíme, kdo koho potřebuje víc a kdo dřív ustoupí", cituje diplomata z Rady bezpečnosti OSN deník International Herald Tribune.

Britské listy spekulují o osudu ministra obrany Jeffa Hoona. K demisi ho totiž vyzvala vdova po seržantu Robertsovi, který padl v Iráku. Ministr Hoon byl obviněn nejprve vdovou po seržantu Robertsovi a pak i opozičními konzervativci z odpovědnosti za nedostatečné vybavení britských vojáků na začátku irácké kampaně, což se považuje za důvod, proč seržant Roberts na sobě neměl neprůstřelnou vestu, kterou musel údajně odevzdat potřebnějším, načež byl zabit. Jeho manželka je přesvědčena, že kdyby vestu na sobě měl, dnes by byl mezi námi.

Deník Daily Mirror v redakčním komentáři poznamenává: "Stěží překvapuje, že ministr obrany Geoff Hoon nyní ztrácí i podporu kolegů ve vládě - jeho odmítání uznat odpovědnost za smrt seržanta Robertse, který byl zabit, protože musel odevzdat svou neprůstřelnou vestu - bylo hanebné. Ministr soustavně popíral, že v dodávkách našim silám nastaly vážné problémy, navzdory důkazům, že tomu tak bylo. Nemůže se podílet na každém rozhodnutí, ale jeho odpovědnost spočívá konec konců na něm."

Autor redakčního komentáře dále poznamenává: "Není divu, že vládní koordinátor v parlamentě Peter Hain včera ministra Hoona nepodpořil - jeho dny ve funkci jsou zajisté sečteny," dodává londýnský list Daily Mirror.

Diplomatickému sporu mezi Izraelem a Švédskem se v dnešním vydání věnuje izraelský list Haaretz. Izraelský velvyslanec Zvi Mazel je dnes švédským ministrem zahraničí očekáván na mezinárodní konferenci o genocidě. Ta se má konat ve Stockholmském muzeu, kde izraelský diplomat úmyslně poškodil dílo švédských umělců. Podle svého vyjádření považoval vystavenou exhibici za glorifikaci sebevražedných útočníků, proto zhasnul světla namířená na uměleckou prezentaci, píše izraelský list.

Podle autorů jejich dílo naopak odsuzuje terorismus, proto také bylo vystaveno u příležitosti mezinárodní konference o genocidě. Izraelská strana chce tuto nešťastnou epizodu co nejrychleji ukončit, proto se chystá vydat smířlivé prohlášení. Diplomaté ve Švédsku i Izraeli naopak zdůrazňují, že je třeba, aby sám Mazel uznal nevhodnost svého chování. Zajímavé na celé kauze je to, že velvyslance podpořil premiér Ariel Šaron, připomíná izraelský deník Haaretz.

Odpůrci globalizace, včetně prominentních osobností, vyzvali během summitu Světového sociálního fóra k mezinárodnímu sjednocení proti Spojeným státům, britskému imperialismu a velkým obchodním společnostem. Událost komentuje indonéský deník The Jakarta Post. Sto tisíc aktivistů ze 130 zemí se na konferenci v indické Bombaji shodlo na tom, že americký prezident George Bush má na svědomí ohrožení světové bezpečnosti a narušení pravidel světové hospodářské soutěže. A to především tím, že tato pravidla upravuje ve prospěch největších světových koncernů, upřesňuje The Jakarta Post.

"Svět musí povstat proti Spojeným státům, které svým vlivem přebíjejí OSN a které hromadí daleko více zbraní než zbytek světa", prohlašují protiváleční aktivisté. George Bush byl na summitu jednoznačným centrem pozornosti. Demonstranti vystavili dokonce jeho podobizny představující ho jednou jako spoutaného kriminálníka, podruhé jako hinduistického démona, dodává indonéský list The Jakarta Post.

Eliška Pastuszková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme