Světový tisk o postavení BBC
Veřejnoprávní televizní stanice BBC po léta sloužila za ikonu objektivního zpravodajství. Teď je kritizována za svou vysílací politiku, píše se v dnešním vydání deníku Arab News. V souvislosti s kauzou Kelly už museli dva lidé odstoupit, jedním je generální ředitel Greg Dyke. Očekává se padání dalších hlav.
Premiér Blair totiž na médium tlačí, aby se za svou zprávu u neexistenci zbraní hromadného ničení omluvilo. Mnoho Britů si tak myslí, že BBC platí za svou aroganci. O televizi je už dlouho známé, že stojí proti Blairově administrativě. Ta totiž, po nástupu moci, tlačila na veřejnoprávní médium daleko víc, než vlády předtím. BBC se tedy postavila do opozice a teď se považuje málem za pilíř britského království.
Výsledek Huttonova vyšetřování však její pozicí otřese. Británie má poměrně dlouhou historii zkušených vyšetřovatelů, kteří dali přednost loajalitě s vládou před pravdou. Vyšetřování lorda Huttona tak vypadá, jako když policista přijede na místo zločinu a místo viníka zavře náhodného kolemjdoucího. Soudcova fatální chyba teď poskytla vládě omluvu a Blairovi zbraň, kterou může ponižovat BBC. Navíc za rok vyprší BBC licence. Premiér Blair tak bude moci ovlivnit nezávislost britské televizní stanice, upozorňuje deník Arab News.
Izraelský deník Haarec komentuje včerejší výměnu vězňů Izraele a libanonského Hizballáhu v Německu. Lidé v Bejrútu oslavují. Ale těla tří vojáků za několik stovek palestinských a libanonských vězňů to není úspěšná dohoda, to je národní skandál. Rozčiluje se list. Člověk by nevěřil vlastním uším: Libanon, v roli osvoboditele palestinských vězňů, k nim dostal ještě bonus minovou mapu Jižního Libanonu.
Výměna vězňů ukazuje Achillovu patu Izraele je ochotný ustoupit tlaku. Už od roku 1983 vyznává Izrael tvrdou politiku nenechat se vydírat teroristy. Při vyjednávání s~takovými organizacemi totiž dopadne většinou špatně zvlášť, když jsou okolo rodiče unesených. Už bývalý premiér Jicchach Rabin prohlašoval, že nátlak zoufalých rodičů neumí ustát. Současný ministerský předseda Šaron jde evidentně v jeho stopách, tvrdí Haarec.
Hnutí Hizballáh, které výměnu zorganizovalo je produktem izraelsko-libanonské války. Izrael se tehdy moc páral s etnickými skupinami v Libanonu. Příměří, které z~libanonských vojáků udělalo sedící pecky, posílilo hnutí odporu. Hizballáh z mírové dohody s Izraelem vždy profitoval teď se ale obrátil proti němu. Stal se ochráncem slabších Palestinců. Izrael mu nejen dopřál vítězství dal mu faktickou licenci k unášení izraelských občanů. Včerejšek nevstoupí do naší historie jako světlý den, tvrdě kritizuje vládu izraelský deník Haarec.
Včerejší výměnu mezi Libanonem a Izraelem zaznamenaly i německé noviny. Rozhovory, díky kterým se výměna uskutečnila, totiž po tři léta vedlo právě Německo. Deník Frankfurter Allgemaine Zeitung píše: Berlín se těší důvěře jak ze strany Arabů, tak Izraelců. Proto se dohoda podařila. Bohužel, má pouze humanitární význam. V konfliktu mezi oběma východními zeměmi se totiž včerejškem nic nezměnilo, dodává Frakfurter Allgemaine Zeitung.
Zákaz nošení náboženských symbolů ve školách stále plní první stránky francouzských novin. Le Nouvel Observateur k tomu poznamenává: tuhle podzemní válku proti sobě nevedou muslimové a křesťani. Konflikt vyvolali sekularisté a jejich protivníci. Tedy ti, kteří chtějí křesťanské tradice zavést do politiky. Mezi ty druhé patří například americký prezident George Bush ten dokáže boj proti alkoholu a svou evangelickou víru otevřít u jakéhokoliv tématu. Podobá se tak Izraeli nebo hinduistickým extremistům, píše list. Taková strategie není daleko od té, kterou zvolili francouzští muslimové. Ti totiž varovali stát, že pokud projde zákon o zákazu šátků, podrobí Francii konfrontaci. Tolik francouzský Nouvel Observateur.