Světoví politici nepodpořili vojenskou intervenci v Sýrii
Tuniská konference o budoucnosti Sýrie ukázala zásadní rozkol ve skupině více než 70 účastnických zemí. Zatímco větší část z takzvaných Přátel Sýrie, včetně České republiky, prosazuje nenásilný diplomatický nátlak na režim syrského prezidenta Asada, zejména arabské země chtějí zasáhnout silou.
Evropské země, Spojené státy i země arabského světa zamezí cestování příslušníků režimu, zastaví dovoz syrské ropy a omezí diplomatické styky s Asadovým režimem.
Důležité je podle nich dostat Damašek do izolace a podpořit humanitární operace. Americká šéfka diplomacie Hillary Clintonová potvrdila, že přispějí i Spojené státy:
„Odpovědnost za tuto humanitární katastrofu nese prezident Asad a jeho bezpečnostní síly. Syrský režim dělá vše možné, aby zamezil tomu, že se pomoc dostane k těm, kteří ji potřebují nejvíce. Oznamuji, že Spojené státy poskytnou 10 milionů dolarů, které podpoří humanitární úsilí. A to včetně podpory tisícím uprchlíků, kteří musely opustit své domovy.“
S tímto plánem souhlasí i šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg: „Kdo by tam chtěl pochodovat? Nikdo z přítomných nechce, abychom tam vojensky zasáhli.“
Konference se zároveň obrací na OSN s žádostí připravit mírovou civilní misi, která by byla v Sýrii rozmístěna po ukončení násilí.
Arabové jsou zklamáni
Nejradikálnější postoj zastává Saudská Arábie, která chce vyzbrojit syrskou opozici. Na protest proti údajně liknavému přístupu světa k řešení syrské krize zástupci Saudské Arábie jednání opustili. Zklamání nad příliš smířlivým tónem konference vyjádřila i exilová syrská opozice.
Cesta z krize ale podle politologa Šádího Shannaha vede spíše skrze jednání: „Já sám si nedokážu představit nějakou alternativu, která by neznamenala další ztráty na životech, protože je evidentní, že ta situace přesáhla nějakou hranici návratu.“
„Vidím tu cestu v tom, domluvit se nějakým způsobem s Ruskem, to by mohlo mít klíčovou roli, protože by to ukázalo Bašárovi, že je skutečně izolován. Proto by měly některé západní státy, zvláště Británie, uznat to, že Bašár stále má podporu části syrské populace,“ dodává.
V Sýrii mezitím umírají další lidé. Jen včera Asadovi vojáci zabili více než stovku lidí, především civilistů. Pokračovalo bombardování Homsu a také útoky na město Hamá. Klid nebyl ani na východě a severu Sýrie.
Světoví politici vyzývají syrskou vládu, aby vyhlásila příměří a umožnila přístup humanitární pomoci k těm nejpotřebnějším. Už včera se Červenému kříži podařilo odvézt ze čtvrti Bábá Amr asi 20 z nich. A dnes chce organizace pokračovat.