Súdánský prezident připustil rozdělení země na severní a jižní část
Rozdělení Súdánu na severní a jižní část není nemožné. Řekl to súdánský prezident Umar al-Bašír, první úřadující hlava státu, na kterou je vydaný zatykač Mezinárodního trestního tribunálu v Haggu.
Súdánský prezident přednesl mimořádně smířlivý projev v den pětiletého výročí uzavření mírové dohody z roku 2005, která formálně ukončila vleklou jednadvacetiletou občanskou válku mezi súdánským severem a jihem.
O případném rozdělení Súdánu hovořil na Rádiu Česko afrikanista Vladimír Klíma
Jak ve vysílání Rádia Česko připomněl afrikanista Vladimír Klíma, letošní rok bude pro budoucnost Súdánu velmi důležitý. Po desetiletích budou volit ve volbách všichni Súdánci.
"Volby jsou určitě důležité pro prezidenta al-Bašíra, kterému právě pozice hlavy státu umožňuje čelit obvinění mezinárodního soudního dvora. Pokud jde o mezinárodní vztahy, volby nesníží veliký čínský vliv v Súdánu," vysvětlil Klíma.
Z prohlášení prezidenta al-Bašíra o možném rozdělení země podle něj nelze dělat velké závěry. "Je přece jenom taková situace ve volebním roce, kdy on potřebuje nasadit vlídnější tvář. Otázka je, jestli je vůbec možné podstatněji uvolnit jeho autoritativní systém a zejména jestli bude ochoten Chartúm zvýšit podíl provincií na ziscích z nerostného bohatství země, zejména ropy," podotkl afrikanista.
Případné rozdělení bude obtížné
Právě ropná naleziště na jihu Súdánu stojí v pozadí pnutí ve vztazích se severem. Případné rozdělení by podle Klímy bylo obtížným a vleklým procesem.
"Na severu jsou především Arabové, většinou muslimové, kdežto černí Afričané jsou spíš anemisté, křesťané a podobně, takže občanská válka se odehrávala více na súdánském jihu, který velice poničila. Napětí tam zůstává, protože v Súdánu jsou u moci militaristické kruhy a zvláště ukázkově se to odráželo na tragické situaci v Dárfúru," doplnil Klíma.
V Chartúmu podle něj v otázce rozdělení země na dva nezávislé státy zdaleka nepanuje shoda. "Myšlenka už od 80. let je zachovat Súdán za každou cenu jako jednotný stát. Potom, co se odehrálo, po velkých surovostech a křivdách, bude jednání nanejvýš obtížné a je možné, že bude dlouhý řetěz sporů, protože nástupnické státy, pokud by vznikly, budou mít specifické nároky," domnívá se Klíma.