Stroje na těžbu dřeva se do vzácného polského pralesa nevrátí, slíbil nový ministr

Do Bělověžského pralesa na východě Polska se už nevrátí těžká těžební technika, takzvané harvestory. Slíbil to nový polský ministr životního prostředí Henryk Kowalczyk v rozhovoru pro deník Rzeczpospolita. Lesníci podle něj už zřejmě v kácení nebudou pokračovat. Prales je zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO.

Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský Bělověžský prales

Polský Bělověžský prales | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

Polské ministerstvo životního prostředí čeká na konečné rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie. Za každý den, kdy lesníci porušili zákaz kácení v Bělověžském pralese, Polsku hrozí pokuta v přepočtu 2,5 milionu korun.

Polsko kácení v Bělověžském pralese nezastaví. Pokuta zemi podle Varšavy nehrozí

Číst článek

Podle ministra Kowalczyka by to pro ministerstvo byla velká částka. Používání těžké techniky ke kácení smrků zastavil v listopadu jeho předchůdce Jan Szyszko.

Harvestory ne, pily možná

„Harvestory se do pralesa nevrátí,“ řekl ministr Kowalczyk pro Rzeczpospolitu. Kůrovcová kalamita podle Kowalczyka slábne a další zásahy by zřejmě bylo málo účinné. 

„Kůrovec neodešel. Tempo jeho nárůstu zpomalilo, protože v pralese je čím dál tím méně živých smrků. Kůrovec slábne a už se nerozšiřuje lavinově,“ uvedl.

Na jaře se tak možná nebude kácet ani ručně. Návrat dřevorubců ale nevyvrátil. „Počkejme na rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie,“ dodal ministr.

Henryk Kowalczyk nahradil Jana Szyzska v čele ministerstva životního prostředí letos v lednu. 

vid, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme