Špičky EU stále marně hledají společnou řeč o euroústavě
Zatím žádný výrazný posun - takový je stav vyjednávání o budoucí ústavě Evropské unie. Poté, co první pokus o dohodu v prosinci zkrachoval, daly si špičky pětadvacítky na jaře jasný úkol: dokončit nový základní dokument pro rozšířenou unii nejpozději na summitu, který probíhá právě v těchto dnech v Bruselu. Vůle k dohodě je podle diplomatů velká, ale jestli se podaří vyhnout dalšímu fiasku, jasné není.
Ještě včera optimismus a odhady, že ústava bude brzy hotová, dnes zpomalení jednání a další komplikace - taková je situace na bruselském summitu. Irové předali svým kolegům návrh, který řeší nejdelikátnější otázky, tedy spory kolem budoucího fungování institucí.
Třináct malých a středních zemí včetně České republiky má ale výhrady, které na zasedání tlumočil náš premiér Vladimír Špidla. Navržené úpravy jsou podle této skupiny stále příliš výhodné pro velké státy.
Jak nicméně říká ministr zahraničí Cyril Svoboda, do jednání jdeme s vědomím, že dohoda je v tuto chvíli pro unii potřebná. "To je věc, o které se diskutuje téměř v každém příspěvku, ale důležité také je se dohodnout, protože kompromis je společný slib, společný závazek, to není ostuda."
Na summitu dnes také došlo k přestřelkám mezi duem Schröder-Chirac a britským premiérem Blairem. Pnutí mezi nimi panuje hlavně kvůli otázce, kdo bude příštím šéfem Evropské komise, tedy kvůli problému, který se ve čtvrtek evropským lídrům zatím nepodařilo vyřešit.
To, že by se klima zhoršilo, si ale nemyslí premiér Špidla. I když neřekl, z čeho to vyvozuje, atmosféra je podle něj zatím nejlepší, jakou pamatuje. Jisté je nicméně jedno - vrcholná unijní schůzka se protáhne. V tuto dobu totiž měla být podle původního plánu už minulostí. Dokud se bude jednat, zůstane Vladimír Špidla rozhodně v Bruselu. Jak dnes řekl, nemá v plánu se vracet před skončením summitu do Prahy, i když ho tam čeká důležitá stranická schůze.