Madriďané nesmějí kvůli koronaviru až na výjimky opustit město. Výjezdy hlídá 7000 policistů
Výjezdy ze španělské metropole Madridu a jejího okolí střeží od pátku na sedm tisíc policistů. Důvod? Centrální vláda v oblasti kvůli šíření koronaviru vyhlásila na 15 dní stav nouze. Lidé smějí své domovy opustit jen v nutných případech.
Na hlavních dálnicích směřujících z Madridu se kvůli kontrolám utvořily zácpy. Podle deníku El País nebo veřejnoprávní televize RTVE ale byla doprava řidší. V porovnání se srovnatelným svátečním víkendem před pěti lety dokonce klesla o 43 procent.
Boj s covidem ve Španělsku: virus se opět šíří mezi staršími, nemocnice se plní a politici se dohadují
Číst článek
Lidé smějí od pátku Madrid a okolní města opouštět jen v nutných případech - například když jedou do práce, k lékaři nebo se postarat o členy rodiny. Za porušení pravidel hrozí pokuta v přepočtu až 80 tisíc korun.
S rozhodnutím kabinetu nesouhlasí madridská regionální vláda. Podle ní by se měly uzavírat jen nejhůř postižené zóny, a ne celá města. Regionální vláda omezení volného pohybu vyhlásila, ale její rozhodnutí zrušil soud. Regionální vláda to nestihla včas napravit, a tak zasáhl centrální kabinet.
Podle španělského ministra zdravotnictví Salvadora Illy nemůžou úřady ztrácet čas. „Premiérka Madridského autonomního společenství se rozhodla nic nedělat. Za týden tam na covid-19 zemřelo 63 lidí. Hospitalizovaných je 3361, 498 pacientů bojuje o život na jednotce intenzivní péče. Můžeme buď založit ruce, nebo virus zastavit,“ prohlásil ministr.
Omezení pohybu obyvatel. Madrid a další španělské regiony odmítají přijmout přísná vládní opatření
Číst článek
Illa poukázal na Paříž nebo některé oblasti ve Velké Británii a Německu, které zavádějí přísná opatření, přestože na tom nejsou tak špatně jako Madrid. Ten je podle WHO druhou nejpostiženější oblasti v Evropě po Andorře.
Lidé se proti omezení taky chystají protestovat. Demonstraci svolala na pondělí radikálně pravicová strana Vox, třetí nejsilnější strana ve Španělsku. Demonstrovat budou lidé v autech, aby dodrželi pravidla.
Rozhodnutí vlády ale kritizují třeba i lidovci. Podle nich chtěl kabinet po regionální premiérce, aby překročila své pravomoci. Madridský starosta si pak stěžoval, že vláda s ním nechce vést dialog.
Kritice opozice čelí taky španělská ministryně školství Isabel Celaáová, protože v době vyhlášení stavu nouze vyjela z Madridu do Bilbaa, kde bydlí. Ministryně tam ale prý jela kvůli prohlídce u svého lékaře, protože se jí udělalo nevolno. A cestování ze zdravotních důvodů je povolené.