Navrhneme vládě prodloužit nouzový stav o 30 dní, řekl Hamáček po jednání krizového štábu
- Ústřední krizový štáb doporučí vládě, aby požádala Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o 30 dní. Po jednání štábu to novinářům řekl jeho předseda ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD.
- Počet uzdravených pacientů z nemoci COVID-19 v Česku stoupl o dalších 13, celkem se k 18:00 uzdravilo 61 lidí, uvedlo na webu ministerstvo. Počet potvrzených případů nákazy se během středy zatím zvýšil o dvě stovky na 3508.
- Ve Španělsku se koronavirem nakazilo už přes 100 tisíc lidí, za den přibylo 7719 infikovaných. Z celkových 102 136 potvrzených případů nákazy se vyléčilo přes 22 600 lidí. Obětí z řad nemocných registruje Španělsko už 9053. Už pátý den po sobě zemřelo za předchozích 24 hodin v zemi přes 800 lidí, uvedl deník El País.
- Více než sto tisíc případů nákazy dosud eviduje kromě Španělska i Itálie a USA.
Vláda ve středu večer návrh na prodloužení nouzového stavu potvrdila. Následně musí toto opatření schválit Poslanecká sněmovna. Zabývat by se tím měla příští týden. Vláda může vyhlásit nouzový stav nejvýše na měsíc, Česko je v něm od čtvrtka 12. března od 14.00.
Koronavirem se na světě nakazilo přes 900 000 lidí. V Česku je 3604 infikovaných
Číst článek
Ústřední krizový štáb také navrhne vládě změnu zákona, na jejímž základě by policisté a strážníci mohli ukládat lidem na místě pokuty za porušení vládních nařízení zavedených kvůli nákaze novým koronavirem. V současné době se podle něj musí veškeré delikty řešit ve správním řízení.
Policisté by podle ministra vnitra Jana Hamáčka měli mít možnost na místě pokutovat lidi, kteří se například budou ve větším počtu scházet na veřejnosti nebo nebudou mít na veřejných místech zakrytá ústa a nos. Pokuty by měly být do výše 10 tisíc korun. V současnosti je vymahatelnost ve správních řízeních podle ministra velmi problematická. Po případném schválení vládou musí návrh ještě projít Parlamentem.
Ústřední krizový štáb se poprvé sešel i se zástupci opozičních parlamentních stran. Jsou to poslanec a lékař Vít Kaňkovský z KDU-ČSL, prezident České stomatologické komory Roman Šmucler, senátor a bývalý policejní prezident Martin Červíček z ODS a ekonom Filip Matějka. Podle Hamáčka se ukázalo, že je štáb schopen i s nimi věcně řešit problémy.
Text pokračuje pod online reportáží.
Ve štábu se ve středu ustavil také poradní tým ekonomů, který se bude zabývat i dlouhodobými dopady omezení v souvislosti s nákazou koronavirem na společnost.
Za první úkoly v čele štábu si Hamáček stanovil pokračování dodávek ochranných pomůcek a řešení situace v domovech seniorů, kteří jsou nejzranitelnější skupinou.
Vedení krizového štábu v úterý vytvořilo několik pracovních skupin - vznikly týmy pro distribuci a nákup ochranných prostředků, mediální a zdravotní skupina či skupina, která bude řešit dopady omezení. Do zajištění ochranných pomůcek chce Hamáček zapojit i domácí výrobce, dosud jich stát většinu zajišťuje dovozem z Číny.
Přes 100 tisíc nakažených
Ve Španělsku se koronavirem nakazilo už přes 100 000 lidí, za den přibylo 7719 infikovaných. Z celkových 102 136 potvrzených případů nákazy se vyléčilo přes 22 600 lidí
Oficiální počty nových případů nákazy jsou ve středu ve Španělsku nižší, než hlásily úřady v úterý, ale výrazně vyšší než v pondělí. Vysoká úterní čísla ale vysvětlilo ministerstvo zdravotnictví tím, že nejhůře postižené regiony Madrid a Katalánsko mu později dodaly počty za víkend.
Obětí za posledních 24 hodin přibylo 864, zatímco v úterý oznámilo ministerstvo zdravotnictví 849 nových úmrtí. V pondělí počet úmrtí vystoupal na 812.
Nejhůře postiženým regionem ve Španělsku je stále Madrid, který dosud registruje 29 840 případů nákazy koronavirem a 3865 úmrtí. Druhý nejvíce zasaženým regionem je Katalánsko s téměř 20 000 případy nákazy a 1849 oběťmi.
Nepřesná čísla
Počty nakažených a obětí jsou ale ve skutečnosti vyšší. Testy na koronavirus se totiž dělají pouze lidem s vážnými příznaky a zdravotníkům. Do statistik ministerstva zdravotnictví také nejsou zahrnuta všechna úmrtí, protože ne všem, co zemřou doma či v domovech pro seniory, se dělají testy na COVID-19.
Šéf katalánské asociace ředitelů center pro seniory Andrés Rueda ve středu řekl, že podle jeho odhadu je počet obětí koronaviru v zařízeních pro seniory nejméně o 50 procent vyšší než oficiální údaje.
Katalánská ministryně zdravotnictví Alba Vergésová v úterý oznámila, že úřady v jejím regionu se budou nově snažit zavést systém, v němž budou započítávat do statistik i úmrtí na COVID-19 doma a v domovech důchodců.