Smutný den pro Evropu, myslí si o brexitu Němci. Hlavně žádnou hysterii, uklidňuje Tusk
Proevropsky smýšlející politici vyjadřují smutek i zklamání nad tím, že se Britové v referendu vyslovili pro brexit. Někteří vyjadřují obavy z budoucnosti, další upozorňují, že se i přes negativní výsledek hlasování nejedná o konec světa. Ozývají se i hlasy, že by se Evropa měla z této situace především poučit. Všichni se ale v zásadě shodují, že rozhodnutí Velké Británie musí být respektováno.
„Není možné odhadnout všechny politické důsledky, které tato událost bude mít, zejména pro Velkou Británii. Ale rozhodně teď není prostor pro hysterické reakce. Chci všechny ujistit, že jsme připraveni také na tento negativní scénář,“ oznámil předseda Evropské rady Donald Tusk.
My remarks on the outcome of the referendum in the UK: https://t.co/Iy8lVk9W3L Video: https://t.co/BHyhShRnj5 #UKreferendum #UKref
— Donald Tusk (@eucopresident) 24. června 2016
Zachování evropské osmadvacítky si velmi přálo například Německo. Ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier proto netajil zklamání: „Novinky z Británie opravdu nutí k zamyšlení. Vypadá to na smutný den pro Evropu a pro Spojené království.“ Prakticky stejná slova použil i vicekancléř Sigmar Gabriel.
Damn! Ein schlechter Tag für Europa. #EUref
— Sigmar Gabriel (@sigmargabriel) 24. června 2016
Václav Klaus: Dnes je úžasný den, brexit nás zachraňuje od bruselského monstra
Číst článek
Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault se nechal slyšet, že je mu z rozhodnutí Velké Británie smutno. „Evropa bude pokračovat. Musí ale zareagovat a znovu nalézt důvěru svých obyvatel. Je to naléhavé,“ dodal.
Triste pour le Royaume-Uni. L'Europe continue mais elle doit réagir et retrouver la confiance des peuples. C'est l'urgence.
— Jean-Marc Ayrault (@jeanmarcayrault) 24. června 2016
Někdejší finský premiér Alexander Stubb označil brexit za zlý sen. „Evropská integrace je o krizovém managementu. Momentálně nemáme nouzi o krize a snadná řešení neexistují,“ poznamenal.
European integration is about crisis management. No lack of crises at the moment: #brexit #refugees #euro #terrorism. No easy solutions.
— Alexander Stubb (@alexstubb) 24. června 2016
„Je to rozhodně velmi smutný den pro Evropu, ale Evropská unie tím není pohřbena,“ upozornil Gianni Pittella, předseda Progresivní aliance socialistů a demokratů v Evropském parlamentu.
Sicuramente è un giorno molto triste per l'Europa, ma non è il funerale dell'Unione europea. #Brexit #EURefResults pic.twitter.com/Wfq2kZ4Nwo
— Gianni Pittella (@giannipittella) 24. června 2016
Švédská ministryně pro záležitosti Evropské unie Ann Lindeová se domnívá, že osmadvacítka se teď musí soustředit na budoucnost. „Musíme lidem ukázat, proč věříme, že je Evropská unie důležitá, proč v ní potřebujeme zůstat. Musíme se zaměřit na záležitosti, které se dotýkají každodenních životů obyvatel – někde byly možná nejasnosti nebo arogantní přístup,“ uvažuje.
PM Löfven: we will develop a Europe of the people, for the people, by the people - an EU that deliver in everyday life
— Ann Linde (@AnnLinde) 24. června 2016
Británie se ve čtvrtečním referendu rozhodla opustit Evropskou unii. Podle konečných výsledků pro brexit hlasovalo 51,9 procent voličů, pro setrvání v unii 48,1 lidí. K volebním urnám přišlo 72 procent registrovaných voličů.
Le Penová touží po frexitu, podle Wilderse nazrál čas pro referendum i v Nizozemí
Číst článek