Británie chce, aby otravu Skripalových řešila Rada bezpečnosti OSN. Rusko obvinění odmítá
Britové předloží Radě bezpečnosti OSN důkazy o otravě bývalého dvojitého agenta Skripala a jeho dcery. Londýn tvrdí, že pokus o vraždu v březnu spáchali dva pracovníci vojenské rozvědky GRU: Alexander Petrov a Ruslan Boširov. Jejich fotografie zveřejnili vyšetřovatelé ve středu. Rusko jakékoliv zapojení popírá.
Ministr pro vnitřní bezpečnost Ben Wallace uvedl, že identitou pachatelů jsou si úřady stoprocentně jisty. Zopakoval, že jde o příslušníky ruské vojenské rozvědky GRU.
Zodpovědnost za jejich činnost v Británii vede podle něj k nejvyšším místům v Kremlu.
Alexander Petrov a Ruslan Boširov. Britové obvinili z pokusu o vraždu Skripalových dvojici Rusů
Číst článek
Moskva ovšem s nejnovějšími důkazy bouřlivě nesouhlasí. Ruské ministerstvo zahraničí označilo jako „absolutně nepřijatelný“ tón, kterým premiérka Theresa Mayová obvinila Moskvu z otrávení občanů v Salibury a sousedním Amesbury. Podle ruské diplomacie je to zcela bezdůvodné nařčení.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve čtvrtek označil obvinění Londýna za nepřijatelné. „Opakujeme, že ani vysoké vedení země, ani nikdo z nižšího vedení nebo nějaký oficiální představitel neměli nebo nemají cokoli do činění s událostmi v Salisbury,“ uvedl Putinův mluvčí. „Jakékoli takové naznačování nebo obviňování je nepřijatelné,“ dodal.
Ruský specialista na chemické zbraně Leonid Pink ve vysílání Prvního kanálu ruské televize připomněl, že otravné látky typu Novičok vyvíjelo nejméně 20 zemí a nejblíž k místu činu byla laboratoř v britském městě Porton Down.
Ostře se ohradila i ruská ambasáda v Londýně, která vyzvala britskou vládu, aby se „vzdala politických obvinění“. Ostrovní úřady nařkla, že odmítají poskytnout dodatečné informace o podezřelých, např. čísla pasů, se kterými vstoupili na britské území.