Skandál s americkými odposlechy dál bobtná na obou stranách oceánu

Na povrch vyplouvají další a další zprávy o rozsahu špionážních aktivit amerických tajných služeb v Německu. Jak napříště zabránit takovému špehování řeší přímo ve Washingtonu německá delegace vyslaná kancléřkou Angelou Merkelovou. I ta patří mezi osoby, které Američané dlouhé roky sledovali. Mezitím se objevila nová podezření z masivního shromažďování dat americkou NSA.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová

Německá kancléřka Angela Merkelová | Zdroj: Reuters

Konec sledování vládních úředníků a diplomatických misí. Dodržování německých zákonů a ochrany soukromí německých občanů s výjimkou podezřelých z terorismu nebo obchodníků se zbraněmi. Konec špionáže bez příčiny. Podepsání takové dohody má napříště upravit vztahy mezi Spojenými státy a Německem.

Po delegaci vedené poradcem kancléřky Merkelové pro bezpečnostní politiku míří v příštím týdnu do Washingtonu také ředitel Spolkové bezpečnostní služby a šéf úřadu na ochranu ústavy.

Německá vláda, kterou rozsah americké špionáže hluboce otřásl, iniciuje v OSN přijetí smlouvy o ochraně soukromé korespondence na internetu.

Zdrojem informací je Snowden

Německá delegace není ve Washingtonu jediná. Je zde i delegace členů Evropského parlamentu.

„Špionáž tu byla odjakživa, špehování spojenců bez jasného důvodu ale jen tak přejít nelze,“ shrnul výhrady britský europoslanec Claude Moraes.

Pověst Spojených států velmi utrpěla, a co nejdřív by se s tím mělo něco dělat. K lidem by se okamžitě měl dostat vzkaz, že není možné bezdůvodně sledovat ani kancléřku Merkelovou, ani běžné občany,“ soudí německý europoslanec Elmar Brok.

Američtí agenti se prý v Německu zaměřovali i na průmyslovou špionáž

Číst článek

Ředitel americké Národní bezpečnostní agentury Keith Alexandr odmítá zprávy o masovém sledování občanů, státníků i diplomatů v evropských zemích coby nepravdivé. Zpravodajci popírají obvinění, že se terčem monitorování stal i Vatikán, či diplomaté na půdě OSN.

Nová odhalení ale přicházejí jedno za druhým. Americký deník Washington Post tvrdí, že se agentura NSA nabourávala i do vnitřních sítí internetových gigantů Google a Yahoo a získávala tak přístup k miliónům dat.

I tentokrát je zdrojem informací bývalý zaměstnanec NSA Edward Snowden, který před několika měsíci aféru rozpoutal a skrývá se momentálně v Rusku.

Klára Stejskalová, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme