Sílí hrozba korejské jaderné války. Kim je teď i víc paranoidní, soudí analytici agentury Bloomberg

Další nepřítel Západu vyhrožuje Spojeným státům a jeho spojencům „naprostým zničením“ | Zdroj: Reuters

Další nepřítel Západu vyhrožuje Spojeným státům a jeho spojencům „naprostým zničením“. Severokorejský diktátor Kim Čong-un dal jasně najevo, že to provede svým „drahocenným mečem“, tedy zvětšujícím se arzenálem jaderných zbraní, píše komentátor agentury Bloomberg Andreas Kluth.

Soul/Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdaleka nejde jen o blouznění pološíleného diktátora, který vzbuzuje všeobecné veselí jízdou na bílých koních v zasněžených horách. Experti na Severní Koreu Robert Carlin a Siegfried Hecker jsou přesvědčeni, že „Kim Čong-un učinil stejně jako jeho dědeček strategické rozhodnutí jít do války“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výběr z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií

A nejsou sami. I kdyby měli pravdu jen napůl, vypukla by na Korejském poloostrově krize, vedle které by války na Ukrajině a v Gaze vypadaly jako drobné šarvátky, píše komentátor Bloombergu. Skoro 30 let po skončení studené války usilovaly tři generace Kimů o nějakou dohodu se Spojenými státy. Kimové je považovali za imperialistického nepřítele, ale i potenciální nárazník proti Rusku a Číně, kterým nedůvěřovali.

Taktika cukr a bič

Usoudili však, že Jižní Koreu a Ameriku odstraší pouze jadernými zbraněmi, a tak si je vyrobili. První jadernou zkoušku z celkem šesti provedli v roce 2006.

„Kim je podle nejmenovaných zdrojů přesvědčen, že může s Washingtonem vyjednávat, protože jeho střely dokážou doletět do USA.“

Hlavním americkým cílem je proto denuklearizace. Washington používá směrem k Pchjongjangu taktiku „cukru a biče“, tedy tvrdé sankce a zároveň sliby, že je zruší.

Podle politologa Carlina se však situace začala zhoršovat v letech 2018 až 2019 za Donalda Trumpa. Oba vůdci se třikrát setkali a Trump potom tvrdil, že „žádná severokorejská jaderná hrozba už neexistuje“. Jednání se však proměnila v katastrofu, která se začíná rýsovat až teď.

KLDR hlásí test systému podvodních dronů Heil-5-23 schopných nést jaderné zbraně

Číst článek

Kim Čong-un dospěl k závěru, že Trumpovi jde jen o denuklearizaci a společnou fotografii, ale Severní Koreji nic nenabídne. Carlin analyzoval všech 27 dopisů, které si Trump a Kim vyměnili, a usoudil, že Kim měl pocit, že ztratil tvář, Trump ho ponížil a Američané ho vždycky budou chtít zlikvidovat.

V jednom dopise Trumpovi napsal: „Kdybyste naše vztahy nepovažoval jen za cestu k vlastnímu prospěchu, tak byste ze mě nedělal blbce, který bude jen dávat a nic za to nedostane.“

Kim ukončil moratorium a začal jaderné zbraně a rakety vyvíjet rychleji než kdy předtím. Dnes je podle nejmenovaných severokorejských zdrojů přesvědčen, že může s Washingtonem vyjednávat, až jeho střely dokážou doletět do Spojených států – a to už zřejmě opravdu dokážou.

Termonukleární vodíková puma

Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru odhaduje, že Kim má 30 válečných hlavic a dostatek plutonia a uranu k výrobě dalších 70. Většina těchto bomb je mnohonásobně silnější než ty, které Američané svrhli na Hirošimu a Nagasaki. Pchjongjang má i termonukleární vodíkovou pumu.

„Kdyby opravdu došlo k válce, vypukla by krize, vedle které by války na Ukrajině a v Gaze vypadaly jako drobné šarvátky.“

Severní Korea testuje množství raket, které by tyto hlavice donesly k cíli. Některé se odpalují z pevniny, jiné z ponorek a další z podvodních dronů. Některé mají krátký dolet, jiné jsou mezikontinentální.

Kim má i několik hypersonických kluzáků, které se umí vyhnout protivzdušné obraně nebo malé „taktické“ jaderné bomby, které podle své nové doktríny může použít preventivně.

Severokorejský vůdce se řídí prostou logikou: ví, že armády Američanů a jejich spojenců jsou mnohem vyspělejší než ta jeho, a on by nejadernou válku rychle prohrál. Ve své knize tvrdí, že může útok přežít jen okamžitou eskalací k taktickému jadernému úderu.

KLDR vypálila 200 dělostřeleckých granátů u hranic s Jižní Koreou. Soul evakuoval ostrov Jeonpchjong

Číst článek

Situaci ještě zhoršil jihokorejský prezident Jun Sok-jol prohlášením, že je ochoten zvážit preventivní úder a severokorejský režim zničit. Kim tak začal být ještě paranoidnější a připravenější provést preventivní útok proti preventivnímu útoku. Může ho spustit jakýkoli americko-jihokorejský manévr.

Kim teď navíc získal nové protiamerické spojence v Rusku a Číně. Dodává Moskvě zbraně proti Ukrajině, za to dostává technologickou pomoc a potraviny. Západní sankce obchází obchodováním s Čínou, která ho spolu s Ruskem chrání v Radě bezpečnosti OSN.

Carlin a Hecker připouštějí, že Kim možná během americké předvolební kampaně jen vyhrožuje v naději, že vyhraje Trump a obnoví summity, kde by se dala vyjednat nějaká lepší dohoda. Oba politologové to ale nepovažují za příliš pravděpodobné.  

Bílý dům toho nemůže moc dělat za žádného prezidenta – západní sankce i sliby už dávno přestaly účinkovat. A zvýšení odstrašení, například opětovným rozmístěním amerických jaderných zbraní v Jižní Koreji, by mohlo Kima naopak přimět k prvnímu úderu.

Nejlepší americkou politikou by bylo upustit od požadavku denuklearizace, ke které stejně nedojde, a soustředit se na zmírnění rizika. Tyto kroky by časem mohly vybudovat dostatečnou důvěru ke zmírnění napětí.

Washington by měl také rozšířit svou obnovenou diplomacii s Pekingem. Oba státy mají společný zájem na tom, aby ve světě nedošlo k ještě většímu chaosu; a ještě víc Čína, protože radioaktivní oblast by se nacházela u jejích hranic, soudí Andreas Kluth z agentury Bloomberg.

Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Svět ve 20 minutách na začátku článku.

Gita Zbavitelová, Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme