Problém sexuálních otrokyň není vyřešen, říká Soul. Bylo to politováníhodné vyjádření, reaguje Tokio

Japonsko není v postavení, aby si mohlo dovolit hlásat, že problém sexuálních otrokyň, které byly za druhé světové války nuceny sloužit v nevěstincích pro japonské vojáky, je vyřešený. Uvedl to jihokorejský prezident Mun Če-in v projevu ke svátku nezávislosti. Japonská vláda se proti prezidentovým „nesmírně politováníhodným" vyjádřením ohradila s tím, že odporují vzájemné dohodě, a vybídla ke spolupráci obou států proti severokorejské hrozbě.

Soul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihokorejský prezident Mun Če-in v projevu ke svátku nezávislosti

Jihokorejský prezident Mun Če-in v projevu ke svátku nezávislosti | Foto: Kim Hong-Ji | Zdroj: Reuters

Mnohé ze sexuálních otrokyň, jež jsou v Japonsku eufemisticky nazývány „utěšitelky", byly Korejky. Tokio a Soul v roce 2015 dospěly k dohodě zahrnující japonskou omluvu a japonskou nabídku, že vloží miliardu jenů (asi 190 milionů korun) do fondu pomoci obětem. Soul se na oplátku zavázal, že přestane Tokio v této citlivé otázce kritizovat.

Stovky upálených Židů. Na pogrom v Jedwabném by Poláci nejraději zapomněli

Číst článek

„Pokud jde o problém sexuálních otrokyň, neměla by japonská vláda jako hlavní viník tvrdit, že je vyřešený. Válečné zločiny proti lidskosti nelze zamést pod koberec tím, že se řekne, že je po všem," zdůraznil jihokorejský prezident v reakci na japonské výzvy, aby Soul respektoval dohodu z roku 2015.

Problém podle něj bude možné opravdu vyřešit až poté, co se Japonsko poučí z dějin a upřímně se omluví Koreji a obětem okupace poloostrova.

Reakce Japonska

„Prezidentova slova jsou krajně politováníhodná. Jsou v rozporu se vzájemnými dohodami, uzavřenými na nejvyšší úrovni. Očekáváme, že Korea bude plnit své závazky," prohlásil hlavní tajemník japonské vlády a její mluvčí Jošihide Suga na pravidelné tiskové konferenci.

O misi Barbican se doposud nevědělo. Učil se na ní Nicholas Winton, přibližuje režisér Potužník

Číst článek

Historikové odhadují, že počet „utěšitelek" činil asi 200 000. Byly mezi nimi nejen Korejky, ale také Číňanky, Indonésanky a ženy z dalších asijských zemí. Většina z nich je nyní již po smrti.

Dohodu z roku 2015 podepsala někdejší konzervativní vláda svržené jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje, ale část Jihokorejců ji kritizuje, mimo jiné proto, že Japonsko odmítá přijmout plnou právní odpovědnost za tyto zločiny.

Přezkoumání dohody

Stávající prezident Mun Če-in v předvolební kampani slíbil přezkoumání dohody. V prosinci dospěla jihokorejská skupina jmenovaná ministerstvem zahraničí k závěru, že dohoda neplní potřeby obětí.

Rozsudky smrti vytiskli ještě před soudem, Morávku měl stihnout osud Lidic

Číst článek

Nicméně šéfka jihokorejské diplomacie Kang Kjong-wha minulý měsíc označila za „nepopiratelné", že dohodu oficiálně schválily vlády obou zemí, a proto nebude požadovat po japonské vládě nové projednání dohody, přestože nemůže být vnímána jako skutečné řešení otázky sexuálních otrokyň.

Japonský šéf diplomacie Taró Kóno tehdy v reakci prohlásil, že Tokio nemůže přijmout požadavky Jižní Koreje na dodatečná opatření týkající se bilaterální dohody z roku 2015 o citlivé otázce jihokorejských žen nucených pracovat v japonských válečných nevěstincích.

Japonsko okupovalo Korejský poloostrov od roku 1910 do roku 1945 a části Číny v letech 1931 až 1945. Během druhé světové války pak bylo Japonsko součástí osy Berlín-Řím-Tokio a spáchalo na okupovaných územích řadu zločinů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme