Severokorejci reagují na sankce přípravami na třetí jaderný test
Severní Korea potvrdila, že připravuje svůj třetí jaderný test. Dnes o tom píše i oficiální státní agentura KCNA. Další jadernou zkouškou pohrozil Pchjongjang poprvé jen několik hodin poté, co Rada bezpečnosti v úterý jednomyslně schválila rezoluci vůči KLDR.
Kromě třetí zkoušky jaderné zbraně, která by měla proběhnout v horizontu několika týdnů, jsou ve hře i další testy raket dlouhého doletu.
Test třetí jaderné rakety chce Severní Korea provést do několika týdnů a střely bude cílit na Spojené státy. Uvedl to v prohlášení, publikovaném státní agenturou KCNA, vysoký severokorejský armádní představitel.
Pchjongjang tedy zřejmě znovu reaguje na rozšíření sankcí Rady bezpečnosti OSN za prosincový start balistické rakety. Přitvrzení sankcí vnímá jako vystupňování nepřátelské americké politiky.
Hostem Ozvěn dne na Radiožurnálu byl zahraničně-politický komentátor ČRo Milan Slezák
Rezoluci Rady bezpečnosti OSN poprvé podpořil i Peking, což odborníci hodnotí jako první významné varování, které Čína svému spojenci udělila. Severní Korea provedla už dva jaderné testy, a to v letech 2006 a 2009.
To, že Severokorejci o testu informovali dopředu, se dá považovat za výjimečné. V předchozích případech to neudělali. Podle zahraničně-politického komentátora Českého rozhlasu Milana Slezáka by se ale stejně test stejně nedal utajit, protože seismologické stanice v okolí zachytí záchvěvy typické pro jaderný výbuch.
„V úterý se Rada bezpečnosti OSN shodla na rezoluci, nikoli prohlášení. Rezoluce je závazná, má právně mezinárodní sílu, prohlášení nikoli, to je pouze doporučení. Rezoluce říká, že raketový test, který Severní Korea v prosinci, tedy vyslání satelitu na oběžnou dráhu, je také zakázaný. Technologie dvojího užití není jen mírová, ale i válečná,“ říká Slezák.
Severokorejci možná použijí obohacený uran
V tomto případě se na stranu Západu postavily i Rusko a Čína, které jinak spíše Severní Koreu hájí. „Severní Korea je jistě znepokojena tím, že se Čína, její dlouholetý ochránce, postavila proti ní. Proto si řekla, že přejde sama do útoku, a oznámila ten test,“ myslí si komentátor.
Co znamenají slova ze severokorejské agenturní zprávy o „jaderném testu na vysoké úrovni“, se zatím neví, protože Severní Korea mlčí. „Podle expertů to může znamenat, že po dvou zkouškách s plutoniem chtějí nyní použít obohacený uran. Na tomto programu pracují a zřejmě má mít vojenské použití,“ tvrdí Slezák.
Pokud se potvrdí, že Pchjongjang poprvé odpálí zkušebně nálož na bázi obohaceného uranu, severokorejskou jadernou hrozbu to prý ale příliš výrazně neposune.
„Nejdřív by potřebovala ovládnout umění, jak jadernou nálož miniaturizovat natolik, aby z ní byla jaderná hlavice, která by se dala nasadit na některou z jejích raket. Dokud toto nezvládne, bude na úrovni USA ve 40. letech minulého století,“ uzavírá komentátor.