V Keni začíná proces s vůdcem sekty, který je obviněný ze smrti 429 lidí. Oběti vyhladověl půstem
Spolu s 94 spoluobžalovanými v pondělí předstoupil před soud v Mombase samozvaný vůdce náboženské sekty Paul Mackenzie kvůli obvinění z terorismu v souvislosti s úmrtím více než 420 lidí. Vyhladověli k smrti. Informuje o tom deník The Guardian.
Novináři byli ze soudní síně vyvedeni krátce po začátku jednání, aby mohl vystoupit utajovaný svědek. Při slyšení v lednu letošního roku Mackenzie spolu s dalšími obžalovanými obvinění z terorismu odmítl. V samostatných případech čelí také obvinění z vraždy, zabití, únosu a mučení a týrání dětí, píše deník The Guardian.
V dubnu 2023 bylo v keňském lese Shakahola objeveno 429 těl lidí, kteří se stali oběťmi učení samozvaného vůdce kultu Mackenzieho. Většina obětí zemřela vyhladověním. Případ, kterému se přezdívá „masakr v lese Shakahola“, vyděsil převážně křesťanskou zemi ve východní Africe i celý svět.
Podle žalobců vůdce členy sekty k smrti vyhladověním nabádal. Extrémní půst jim měl zaručit nanebevstoupení a setkání s Ježíšem ještě před srpnem loňského roku, na kdy Mackenzie ohlásil konec světa.
Nařízené soudní pitvy potvrdily, že hlavní příčinou úmrtí obětí bylo vyhladovění, ale některé z obětí – včetně dětí – byly uškrceny, zbity nebo udušeny. Předchozí soudní dokumenty rovněž uváděly, že některým tělům byly odebrány orgány.
Keňské úřady začínají rodinám vracet pozůstatky obětí sekty. Z 429 těl je identifikováno jen 34
Číst článek
Samozvaný pastor Mackenzie, původní profesí řidič taxi, se loni v dubnu sám vydal policii den poté, co byla nalezena první mrtvá těla v lese Shakahola. Ve vazbě je od loňského 14. dubna. Ke všem obviněním se přiznal. Prozatím si odpykává samostatný roční trest odnětí svobody poté, co byl shledán vinným z provozování filmového studia a výroby filmů bez platné licence.
V březnu začaly úřady vydávat příbuzným těla některých obětí po měsících usilovné práce na jejich identifikaci pomocí DNA. Pro keňské úřady vyvstaly otázky, jak se Mackenziemu s extremistickou minulostí podařilo navzdory předchozím soudním kauzám unikat pozornosti orgánů činných v trestním řízení.
Ministr vnitra Kithure Kindiki loni obvinil keňskou policii z toho, že pochybila, když postupovala laxně při vyšetřování prvních zpráv o hladovějící sektě.
V převážně křesťanské Keni tato sága vrhla světlo na neúspěšné snahy o regulaci zvláštních církví a sekt, které se pojí s kriminalitou. Keňská vláda už dříve oznámila, že les Shakahola bude přeměněn na „místo paměti“, „aby Keňané, ani svět nezapomněli, co se zde stalo“.