Schulz německou diplomacii nakonec nepovede, ve vládě s Merkelovou nebude

Končící šéf německé sociální demokracie (SPD) Martin Schulz se nestane novým ministrem zahraničí spolkové republiky. Do vznikající velké koalice CDU/CSU a SPD vedené kancléřkou Angelou Merkelovou nakonec vůbec nevstoupí. Sociální demokracie to uvedla v tiskové zprávě.

Berlín (Aktualizováno: 17:59 9. 2. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda sociálních demokratů (SPD) Martin Schulz

Předseda sociálních demokratů (SPD) Martin Schulz | Foto: Pawel Kopczynski | Zdroj: Reuters

Podle Schulze je zásadní, aby sociální demokraté, kteří musejí vznik další velké koalice schválit ve vnitrostranickém referendu, rozhodovali především o programu, který se SPD podařilo prosadit do koaliční smlouvy. „Kvůli diskusím o mé osobě ale považuji úspěšné hlasování za ohrožené. Proto tímto oznamuji, že se vzdávám vstupu do spolkové vlády,“ sdělil v prohlášení dvaašedesátiletý Schulz.

Osobní ambice stranou

Bývalý šéf Evropského parlamentu věří, že díky tomu skončí personální diskuse uvnitř SPD. „Všichni děláme politiku pro lidi v této zemi. K tomu patří, že mé osobní ambice musejí stát za zájmy strany,“ poznamenal. Zda to byla jeho jediná motivace, je ale otázka. Server deníku Bild totiž uvedl, že od členů vedení strany dostal ultimátum, aby se do dnešního odpoledne nároku na post ministra zahraničí vzdal.

Schulz potvrdil, že končí v čele německé SPD. Nahradí ho šéfka poslanců Nahlesová

Číst článek

Schulz už po volbách loni v září, kdy SPD dosáhla nejhoršího výsledku od druhé světové války, prohlásil, že do žádné vlády vedené Merkelovou nepůjde. Postupně ale změnil názor a chystal se, že převezme post šéfa německé diplomacie. Ve straně to vzbudilo velkou vlnu nevole, Schulz se dostal pod sílící tlak a nakonec své rozhodnutí znovu změnil.

Současnému ministrovi zahraničí Sigmaru Gabrielovi (SPD) se tak nejspíš otevřela cesta, aby v úřadu zůstal. Ještě ale záleží na tom, jak dopadne vnitrostranické referendum v SPD. Jeho výsledky mají být známy 4. března. Schulz chce pak odejít z čela strany, kde ho má nahradit šéfka poslanců Andrea Nahlesová.

Schulzův ústup z pozic ocenila řada sociálních demokratů. „Rozhodnutí Martina Schulze zaslouží nejvyšší respekt a uznání,“ uvedla Nahlesová. „Krok byl nevyhnutelný,“ vyjádřil zase své přesvědčení místopředseda strany Ralf Stegner.

Schulz jako na houpačce

Šéf poslanců CDU Volker Kauder věří, že se teď situace v SPD uklidní a bude možné vytvořit stabilní vládu. Podle opoziční Levice by bylo lepší, kdyby se takto Schulz rozhodl dříve, a ne až teď pod tlakem. „Nová velká koalice se rozkládá, ještě než se ujala vlády,“ uvedl člen svobodných demokratů (FDP) Marco Buschmann.

Schulz v čele sociálních demokratů prožil rok jako na houpačce. Jeho nominace na post šéfa strany z loňského ledna, kterou stvrdil březnový sjezd sto procenty hlasů, vzbudila v SPD nadšení - do strany vstupovaly tisíce lidí a v preferencích se rychle vyrovnala CDU/CSU. Trojice zemských voleb, v nichž sociální demokraté prohráli s CDU, ale přinesla studenou sprchu. Sestup dokonaly zářijové parlamentní volby, v nichž Schulzem vedená SPD propadla.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme