‚Změní to můj život, je to svoboda.‘ Ženy v Saúdské Arábii mohou po 28 letech znovu řídit
Ženy v Saúdské Arábii můžou od neděle legálně řídit auto. Skončil totiž zákaz, který v zemi platil. Společenské i ekonomické reformy prosazuje dvaatřicetiletý korunní princ Mohammad bin Salman. Své řidičské průkazy získaly první Saúdské Arabky už na začátku měsíce.
„Změní to můj život i život celé mé rodiny. Je to svoboda,“ řekla americké televizi CBS Salma Youseffová. Zákaz v zemi padl po 28 letech.
V Saúdské Arábii ženy poprvé legálně usednou za volant. Příspěvek Martina Baluchy
Saúdské Arabky v roce 1990 vyjely poprvé do ulic a protestovaly za právo řídit auto. Policisté ale desítky z nich zadrželi a nejvyšší náboženský úřad vydal zákaz řízení pro všechny ženy.
Po Arabském jaru ženské hnutí ale zesílilo. Některé aktivistky řídily i přes zákaz a videa z aut dávaly na sociální sítě. Ženy podpořil například umělec a aktivista Hisham Fageeh.
Saudské Arábie v poslední době zavedla několik reforem. Po desítkách let se například otevřela kina. Saudky ale stále nemůžou pracovat, cestovat ani se vdávat bez povolení mužů.
Výběr změn v liberalizaci společnosti v Saúdské Arábii (od neděle 24. června budou moci ženy řídit osobní a nákladní automobily a motocykly):
- Politika:
- Země zavedla od nástupu nového korunního prince Muhammada bin Salmána loni v červnu řadu reforem, které zmírňují restrikce vůči ženám či otvírají ekonomiku.
- Loni v říjnu princ řekl, že se země "vrátí k umírněné a tolerantní formě islámu". Země podle Salmána opustila umírněný islám v roce 1979, kdy zesílily extremistické islamistické ideologie. "Nestrávíme dalších 30 let našich životů ústupky vůči extremistickým nápadům, ale okamžitě tyto ideologie zničíme," řekl.
- Moderní stát v této části Arabského poloostrova vznikl v 18. století spojením dynastie Saúdů s náboženským vůdcem Muhammadem ibn Abdal Vahhábem, zakladatelem striktního sunnitského směru vahhábismu, který je v zemi stále dominantní.
- V 60. a 70. letech 20. století byla v zemi provedena navzdory náboženským konzervativcům řada reforem včetně otevření škol pro dívky či zavedení televize.
- Změny nastaly po útoku šíitských extremistů na Velkou mešitu v Mekce v listopadu 1979, kteří požadovali přísnější dodržování islámských zákonů a ukončení liberalizačních tendencí. Při následném zásahu zahynulo přes 200 lidí a země se poté začala uzavírat světu.
- Ekonomika:
- Již v dubnu 2016 Muhammad bin Salmán ohlásil plán ekonomických reforem s názvem Vize 2030 s cílem vymanit saúdskoarabskou ekonomiku ze závislosti na ropě. Stát chce prodat část akcií firmy Saudi Aramco, která provádí největší těžbu ropy na světě, vybudovat rozvojovou zónu u Rijádu, stavět jaderné elektrárny či vybudovat luxusní lázeňská střediska na padesáti ostrovech v Rudém moři.
- Turistika:
- Saúdská Arábie loni v prosinci oznámila, že začne letos přidělovat turistická víza. Království dosud vydávalo povolení ke vstupu jen poutníkům do Mekky, ale ne turistům.
- Kultura:
- Země hodlá v příštích deseti letech investovat 64 miliard dolarů (1,3 bilionu Kč) do kultury a zábavy. Postaví kina a operu a hodlá pořádat koncerty, na něž budou zváni i umělci ze Západu.
- Loni v prosinci zde vystoupil americký rapper Nelly, letos v únoru se zde představil jazz i opera, v březnu se zde poprvé konal týden módy.
- Letos v dubnu měla veřejnost v Saúdské Arábii možnost poprvé po 35 letech zajít si do kina na film.
- Ženy:
- V ultrakonzervativní monarchii ženy stále nesmějí například pracovat, cestovat nebo se vdát bez souhlasu mužského opatrovníka, což může být otec, bratr nebo manžel. Teprve v prosinci 2015 mohly tamní ženy poprvé volit a kandidovat ve volbách.
- Loni bylo oznámeno, že ženy budou moci chodit do škol či k lékaři již bez doprovodu. Budou smět též souhlasu mužského opatrovníka podnikat.
- Loni v září byl vydán dekret, kterým povolil od 24. června ženám získat řidičské oprávnění a zasednout za volant.
- V lednu bylo povoleno ženám zúčastnit se sportovní akcí, byť do oddělené sekce nebo do zóny pro rodiny. V dubnu byl také uspořádán první ženský cyklistický závod.
- Podle únorového oznámení vlivné duchovní rady nemusí ženy nosit abáje, tedy volný dlouhý oděv, který zahaluje jejich tělo až po paty a zakrývá vlasy a někdy i obličej.
- Země letos v únoru poprvé ve svých dějinách umožnila ženám hlásit se do armády. Do bojových operací ženy zapojeny nebudou, ale mohou získat zkušenosti v oblasti bezpečnosti.
Zdroj: ČTK