Spálené stromy, zničené domy a zátarasy. Podívejte se, jak ruská invaze změnila ukrajinská města

Ukrajinská města se pod dělostřeleckou a raketovou palbou ruské armády mění v ruiny. Zkázu zachycují nejen profesionální fotografové zpravodajských médií, ale třeba i místní pomocí mobilních telefonů. Podívejte se, jak se proměnila ukrajinská města za týden probíhající ruské invaze na Ukrajinu.

Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při útoku na televizní věž v Kyjevě zemřelo 5 lidí

Útok na televizní věž v Kyjevě. Vyžádal si pět lidských životů a způsobil výrazné škody i v okolí samotné věže | Zdroj: Reuters

Řada měst napříč Ukrajinou zažívá už týden ostřelování raketami, dělostřeleckými granáty nebo leteckými pumami. Ty ničí nejen vojenské cíle, ale i správní budovy a dopadají také na obytné čtvrti, kde lidé umírají. Jak vypadají města zničená ruskou armádou? Odpověď nabízí srovnání fotografií se záznamy stavu konkrétních měst třeba na platformě Google Earth.

Světová média přinesla například celou řadu fotografií po intenzivním ostřelování východoukrajinského města Charkov. Ruské rakety a dělostřelecké granáty zasáhly zejména centrum města v okolí budovy oblastní správy. Na fotografii lze vidět stav nedaleké budovy charkovské Národní univerzity krátce po bombardování a uhašení požárů, které budovu zachvátily.

Národní univerzita v Charkově zasažená při ostřelování centra východoukrajinského města Charkov | Zdroj: Reuters

Fotografovi zpravodajské agentury Reuters stačilo pouze pootočit objektiv svého fotoaparátu, aby zachytil také následky ostřelování v okolí sousední budovy oblastního ředitelství policie v Charkově. Na fotografii je možné vidět trosky okolních budov a spálených stromů. Odklízejí je složky hasičů a záchranářů.

Okolí budovy oblastního ředitelství policie v centru Charkova po ruském ostřelování | Zdroj: Reuters

A ještě jedna fotografie z podobného místa, tentokrát zachycující vedlejší ulici. Vzrostlé stromořadí je zničené požárem po ostřelování.

Budova oblastního ředitelství policie v Charkově, vlevo část budovy Národní univerzity | Zdroj: Reuters

Další fotografie zachycují trosky přímo před budovou oblastní správy na charkovském centrálním náměstí Svobody. Ulice za ohořelým osobním autem vede právě k budově univerzity a oblastního ředitelství policie.

Vlevo na fotografii je budova Státního ústavu pro projektování podniků koksoven a provozoven vedlejších produktů Giprokoks. V pozadí pak věž pravoslavné katedrály Nanebevzetí Panny Marie.

Centrum Charkova nedaleko budovy oblastní správy, která byla podle ukrajinských úřadů zasažená ruskými raketami | Zdroj: Reuters

Škody na náměstí Svobody zachycuje další fotografie, tentokrát focená přímo od vstupu do budovy oblastní správy. Všude jsou vidět trosky budov, suť, dlažba a také ohořelé vraky osobních automobilů. 

Muž nese barely s vodou do budovy charkovské oblastní správy. V pozadí je možné vidět následky ostřelování centra Charkova ruskou armádou | Zdroj: Reuters

Kyjev

Zasažené bylo také centrum Kyjeva. Hned několik fotografií světových médií zachytilo raketový útok na kyjevskou televizní věž. Podle záchranných složek zahynulo při útoku pět lidí, psaly o tom například agentury Reuters nebo Interfax-Ukrajina. Několik dalších osob bylo podle ukrajinských médií zraněno.

Fotografie zachycující raketový útok na televizní věž v Kyjevě. | Zdroj: Reuters

Škody napáchalo ostřelování také v okolí televizní věže. Na opačné straně silnice, proti televizní věži, stojí třeba budova kyjevského fitness centra. Na snímcích je situace krátce po útoku. Z budovy vychází kouř, stromy v jejím okolí jsou ohořelé. Všude jsou rozesety kusy poškozené budovy.

Budova kyjevského fitness centra zasažená raketou při ostřelování nedaleké televizní věže | Zdroj: Reuters

Detail zasaženého kyjevského fitness centra nedaleko televizní věže. Uvnitř je možné vidět posilovací stroje | Zdroj: Reuters

Změnila se i další známá kyjevská místa. Například náměstí Nezávislosti v samotném centru Kyjeva je plné protitankových zábran. Jednotlivé checkpointy dovybavují a hlídají členové teritoriální obrany a to třeba i ve vedlejších ulicích.

Na fotografii lze vidět členy teritoriální obrany, kteří zrovna vytvářejí checkpoint na hlavní třídě Chreščatyk procházející napříč centrem Kyjeva.

Vojáci a dobrovolníci umisťují protitankové zátarasy na check-pointu v centru Kyjeva | Zdroj: Reuters

A podobné je to i v okolí ikonického Památníku nezávislosti. I tam vyrostly protitankové zábrany, které hlídají vojáci. Náměstí běžně plné lidí a projíždějících aut je s výjimkou ozbrojenců prázdné.

Protitankové zábrany na Náměstí nezávislosti v Kyjevě | Zdroj: Reuters

Ruské ostřelování se nezaměřuje pouze na město Kyjev, ale i na obce v jeho okolí.

Například město Vysylkiv leží na řece Stuhně zhruba 30 kilometrů jihozápadně od Kyjeva. Ve městě žije asi 36 tisíc obyvatel. I tam dopadly ruské rakety a dělostřelecké granáty. Na fotografii je vidět budova odborné školy.

Zatímco před ostřelováním ji obklopovaly vzrostlé stromy tak, že na samotnou budovu nebylo z ulice téměř vidět, po útoku jsou v okolí budovy vidět jen jejich zbytky. Samotná školní budova je na mnoha místech úplně zničená.

Zničená budova odborné školy ve městě Vasylkiv | Zdroj: Reuters

Tomáš Pika Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme