Ruský premiér Putin podrobil vojenskou operaci v Libyi ostré kritice

Ruský premiér Vladimír Putin podrobil vojenskou operaci proti režimu Muammara Kaddáfího ostré kritice. Nejvyšší ruští představitelé až do teď dění v severoafrické zemi nekomentovali, vyjadřovalo se pouze ministerstvo zahraničí. To ohlásilo, že rozhodnutí o útoku na libyjský režim přijalo s lítostí a vyzvalo všechny strany ke složení zbraní.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Putin

Vladimír Putin | Zdroj: Reuters

Vladimír Putin kritizuje rezoluci OSN, která vojenskou operaci v Libyi umožnila. Rusko se při hlasování zdrželo a později ji nevetovalo.

Dokument podle Putina připomíná výzvy ke středověkému křižáckému tažení, rezoluci označil za chybnou a špatnou. Ostře se opřel do Spojených států. Řekl, že zasahování do vnitřních otázek jiných zemí začíná být v posledních letech nedílnou součástí americké zahraniční politiky a dodal, že pro Rusko události signalizují, že by mělo posílit svoji vlastní obranyschopnost. Rusko podle něj zdvojnásobí výrobu obranných systémů do roku 2013.

Kaddáfího režim podle ruského premiéra sice nesplňoval demokratická kritéria, ale to prý podle něj neopravňuje k vojenské akci.

Podle ruských analytiků nevyužilo Rusko právo veta, protože Moskva zřejmě věděla, že nemá v Libyi své vlastní možnosti, jak přimět Muammara Kaddáfího, aby splnil požadavky mezinárodního společenství a zároveň chce být součástí komunity demokratických států, které postup libyjského režimu označují za nepřístupný.

Zajímavé informace ohledně rezoluce zveřejnilo dnešní vydání deníku Kommersant. Podle listu se dostal do sporu ruský prezident s ruským ministerstvem zahraničí. Podle zdrojů, které novinám informace sdělily, prezident Medveděv chtěl, aby Rusko rezoluci v OSN podpořilo, ale ministerstvo zahraničí naopak uvažovalo o druhém možném extrému – o použití práva veta. Nakonec Moskva zvolila kompromis a zdržela se hlasování, stejně jako například Čína nebo Německo.

Lenka Kabrhelová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme