Rusové volí gubernátory i starostu Moskvy. Policie při protestech zadržela stovky demonstrantů

Ruští politici se v den voleb obvykle obávají dvou věcí: nízké volební účasti a protestů. Obě podle ní provázejí i nedělní místní volby v řadě ruských regionů, je ale těžké posoudit, jestli mohou být hrozbou pro Kremlu věrné správní orgány. Demonstrace zejména proti důchodové reformě se uskutečnily a probíhají v řadě ruských měst, téměř 300 jejích účastníků už bylo zatčeno. Volební účast v Moskvě činila odpoledne pouhých 17,8 procenta.

Moskva (Aktualizováno: 18:32 9. 9. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příslušník národní gardy útočí na protestujícího muže při demonstraci za penzijní reformu v Moskvě

Příslušník národní gardy útočí na protestujícího muže při demonstraci za penzijní reformu v Moskvě | Foto: Sergei Karpukhin | Zdroj: Reuters

V mnoha ruských regionech se konají místní volby, v řadě z nich voliči navíc rozhodnou o místních parlamentech. Zájem vzbuzuje především volba starosty Moskvy, o nejvýznamnějším postu v ruské metropoli bude moci kolem 7,2 milionů Moskvanů rozhodovat do 22.00 místního času (21.00 SELČ).

Ruská státní sociologická agentura Vciom předpovídá vítězství Sergeje Sobjanina již v prvním kole. Podle průzkumu mu dá hlas na 65 procent Moskvanů, kteří jsou rozhodnutí jít k volbám. Jeho konkurenti nemají reálnou šanci na úspěch.

Sobjaninovu práci pochválil prezident Vladimir Putin. „Vycházím z toho, že vůdčí styl zůstane zachován i v budoucnosti,“ řekl Putin, když hlasoval v Moskvě.

Experti vycházejí z očekávané nízké volební účasti v celé zemi. Mnozí občané podle nich chtějí svůj protest proti penzijní reformě vyjádřit i tím, že zůstanou doma.

‚My jsme moc‘

Sociální situace v Rusku je nyní velmi napjatá, především kvůli plánované penzijní reformě. Opoziční předák Alexej Navalnyj proto na neděli vyzval k protestům, které úřady vzhledem k probíhajícím volbám okamžitě zakázaly. Už v předvečer akce přišly především ze Sibiře zprávy o zatýkání opozičních aktivistů. 

Ruský premiér Dmitrij Medvěděv u volební urny | Zdroj: Reuters

Přesto v Moskvě i v jiných ruských městech vyšlo několik stovek lidí demonstrovat. Mezi hesly se objevilo například „Putin je zloděj“, „Toto je naše město“ nebo „My jsme moc“.

Policie organizátory protestů zadržela a na demonstranty dohlíží. Podle listu Novaja Gazeta například v Moskvě policie rozháněla nepovolenou demonstraci obušky.

Podle informací OVD-Info policie během nedělních demonstrací zadržela v 19 městech celkem 291 lidí, včetně některých nejbližších spolupracovníků Navalného, píše agentura Reuters. Podle serveru Fontanka je ale jen v Petrohradě 500 zatčených.

Ačkoli jsou protesty namířeny hlavně proti důchodové reformě, zapojilo se do nich mnoho mladých lidí. „Přišel jsem protestovat proti penzijní reformě. Musím v této zemi žit a chci mít naději pro budoucnost,“ řekl agentuře Reuters dvaadvacetiletý Nikolaj Borodin.

mdo, hvl, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme