Chleba, pšenice, pivo, traktory, turbíny a další. Rusko rozšířilo odvetné sankce vůči Ukrajině
Ruská vláda oznámila, že rozšířila zákaz dovozu zboží z Ukrajiny, jenž se dotkne zejména potravin a také průmyslových výrobků. Příslušné nařízení se seznamem více než pěti desítek druhů zboží, jehož import se zakazuje, bylo zveřejněno na oficiálním webu kabinetu premiéra Dmitrije Medveděva.
Na černé listině je podle agentury TASS například pšenice, chleba, moučné výrobky, ovoce, zelenina, ryby, pivo, víno, lihoviny, bonbony a čokoláda. Týká se to ale mimo jiné i traktorů, turbín, různých motorů, generátorů elektrické energie, transformátorů, papíru nebo dřevotřískových desek.
Náčelník rozvědky nebo starosta Oděsy. Moskva rozšířila odvetné sankce proti Ukrajině o nová jména
Číst článek
Medveděv sdělil, že se jedná o odvetné opatření za sankční omezení přijatá Ukrajinou vůči Rusku. Tisková služba vlády k tomu uvedla, že Rusko může tato „speciální ekonomická opatření“ zrušit, pakliže Ukrajina zruší své sankce.
Ukrajinská vláda 18. prosince prodloužila platnost dříve přijatého embarga na dovoz hlavně potravinářského zboží z Ruska do roku 2020. Příslušný seznam obsahuje více než 30 položek.
Kamery pro denní i noční vidění, tlaková i radarová čidla. Rusko dokončilo stavbu plotu kolem Krymu
Číst článek
Na Ukrajinu je z Ruska zakázán import moučných výrobků, masa, ryb, čokoládových bonbonů, kávy, černého čaje, dětské výživy, ale například také lokomotiv a vagonů.
Rusko už 25. prosince rozšířilo seznam ukrajinských politiků a společností, na něž uvalilo odvetné sankce. Mezi nově postiženými fyzickými osobami je například náčelník ukrajinské rozvědky, starosta města Oděsy a řada poslanců. Seznam společností doplnily firmy působící v oblasti obrany a energetiky.
Další spor mezi Ruskem a Ukrajinou se rýsuje. Ukrajinský prezident Petro Porošenko totiž v sobotu rozhodl o rozšíření ukrajinských vod na vzdálenost až 24 mil od současných výsostných vod.
Vztahy mezi Ukrajinou a Ruskem spadly na bod mrazu po ruské okupaci a následné anexi Krymského poloostrova v roce 2014 a po vzpouře proruských separatistů na východě Ukrajiny podpořené Moskvou.