Rusko rozmístilo v Sýrii protiraketové systémy. Podle Moskvy mají chránit její letadla
Rusko má v Sýrii i protivzdušné raketové systémy. Potvrdil to vrchní velitel ruských vzdušných sil Viktor Bondarev. Moskva se do bojů v Sýrii zapojila před více než měsícem, proti tomu se ale staví Spojené státy i jejich arabští spojenci.
Rusové mají v Sýrii protiletecké rakety prý kvůli vlastní ochraně. Jak prohlásil generál-plukovník Viktor Bondarev, existuje totiž hrozba, že by teroristé v sousedních zemích unesli letadla, která by poté mohli použít k útoku na ruské jednotky.
Podle Moskvy, která se do bojů v Sýrii zapojila 30. září, je nutné být připraven na všechno. Je ale zřejmé, že Rusko reaguje i na hrozby některých arabských zemí podporujících některé radikální a povstalecké skupiny, které bojují proti režimu Bašára Asada, že by je podpořily i vojensky. Do oblasti také přesouvají další letouny i Spojené státy.
Na základně u Latakíje jsou ruské stíhačky, bombardéry i vrtulníky. Celkem více než 50 strojů, které útočí na pozice islamistů, tedy nejen na hnutí Islámský stát, ale i na další radikální skupiny včetně Fronty an-Nusrá, Džaíš al-Fatáh a další. I když Američané a Saúdové tvrdí, že bombardují i pozice umírněných skupin.
Moskvu pak tyto nálety denně stojí dle odhadů 2 až 4 miliony dolarů.
Kromě leteckých sil a protiraketových systémů má ale Rusko v Sýrii i podpůrný pozemní personál včetně radistů. Do pozemních bojů se však ruští vojáci prý nezapojují.
Moskva zatím potvrdila smrt jednoho svého vojáka, který prý spáchal sebevraždu.
Jednání o příměří
Nyní se objevily zprávy o tom, že by už příští týden mohli s Ruskem o příměří jednat i zástupci syrské opozice, konkrétně Svobodné syrské armády. Potvrdí se to ovšem až příští týden, kdy by se tato schůzka měla podle Moskvy konat v Abú Dhabí ve Spojených arabských emirátech. Čtyři skupiny Svobodné syrské armády ale tuto zprávu označily za vymyšlenou.
Problémem je, že Svobodnou syrskou armádu tvoří desítky skupin, mnohé z nich bojují i po boku radikálních islamistů včetně Fronty an-Nusrá.
I proto Rusko navrhuje vytvořit seznam opozičních skupin, které by měly být zapojeny do jednání o příměří. A zároveň jasně identifikovat extremistické formace, což je v tuto chvíli ten nejzásadnější problém.