Rusové Novičokem ohrozili stovky nevinných, sankce jsou nejlepší odpověď, soudí Wall Street Journal

Britské úřady označily dva muže za pachatele březnového útoku chemickou látkou novičok na půdě Spojeného království. Cílem byli ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija.

Moskva / New York Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý ruský agent Sergej Skripal, otrávený letos v Británii, během soudu v Moskvě v roce 2006

Bývalý ruský agent Sergej Skripal, otrávený letos v Británii, během soudu v Moskvě v roce 2006 | Foto: Fotobanka Profimedia

Editorial listu Wall Street Journal tvrdí, že nová zjištění slouží jako další důkaz zapojení režimu ruského prezidenta Vladimira Putina. Svědčí ale prý také o nebezpečných a nelítostných praktikách Moskvy, které jsou zcela děsivé. O vině Ruska redakční text vůbec nepochybuje.

Britští vyšetřovatelé ukázali na dva ruské občany – Alexandra Petrova a Ruslana Boširova. Jejich jména jsou s největší pravděpodobností falešná. Britská policie soudí, že dvojice je agenty ruské rozvědky GRU, kteří do Londýna přiletěli 2. března.

Na území Spojeného království prý propašovali chemickou látku novičok v malé lahvičce od parfému. Nervový jed měli následně přepravit příměstskou vlakovou dopravou a metrem do hotelu v centru Londýna. V něm byly o dva měsíce později nalezeny zbytky nervového jedu.

V neděli 4. března podle britských úřadů ruští agenti smrtící látku opět převezli veřejnou dopravou. Pachatelé tedy kolem sebe zase měli stovky nevinných lidí.

Ve svém cíli, městě Salisbury, údajně nastražili novičok na kliku vchodových dveří Sergeje Skripala. On i jeho dcera Julija následně strávili několik měsíců v nemocnici, kde byli léčeni na následky otravy. Podobně jako policista Nick Bailey, který se účastnil vyšetřování ve Skripalově domě.

Následně se údajní úkladní vrahové zbavili flakónku, ve kterém novičok převáželi. O čtyři měsíce později ji našli Charlie Rowley a jeho partnerka Dawn Sturgessová v nádobě s dary pro charitu. Rowley vážně onemocněl, jeho přítelkyně zemřela.

Nelítostný Kreml

Jak Wall Street Journal uvádí, rekapitulace těchto událostí je důležitá. Nová zjištění o průběhu útoku na Skripalovy a následné otravy dalších občanů totiž zřejmě nebudou mít žádné důsledky. Velká Británie o vydání podezřelých ani nezažádala, protože by to nemělo smysl. Rusko své občany nevydává.

Nejúčinnější odpověď tedy je podle listu ta, ke které už ostatně Spojené království a jeho spojenci přistoupili: ekonomické sankce vůči režimu Vladimira Putina. Všechny čerstvě odhalené okolnosti a souvislosti totiž jejich význam zdůrazňují.

To nejsou Rusové, ale britští herci, tvrdí ruský senátor o fotkách podezřelých z útoku na Skripala

Číst článek

Kreml se vůči bývalému špionovi zachoval se zločinnou krutostí, konstatuje hospodářský list. Neohleduplný a nelítostný byl ale také vůči bezpečnosti nevinných lidí, kteří se ke všemu dostali náhodou. Nejen policista a dva občané, z nichž jeden později zemřel.

V nebezpečí se ocitli také lidé, kteří cestovali veřejnou dopravou společně se dvěma úkladnými vrahy. O zdraví nevinných se nestarali ani natolik, aby si třeba pronajmuli automobil, v němž by s látkou cestovali sami.

Na pokračování ekonomických sankcí vůči Rusku by tedy prý měla mít zájem široká veřejnost. Nejen lidé, kteří v březnu ve Velké Británii s údajnými ruskými vrahy cestovali veřejnou dopravou. „Zájem na hospodářském tlaku na Rusko by měl mít také každý, kdo se v budoucnu může ocitnout nevinně a náhodou poblíž lidí ruského prezidenta,“ uzavírá americký deník Wall Street Journal.

Thomas Kulidakis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme