Moskva navrhuje zrušit zákon, který v roce 1954 předal Krym Ukrajině. Argumentují referendem

Ruští poslanci a senátoři v pondělí Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, předložili návrh zákona, který ruší rozhodnutí Sovětského svazu z roku 1954 převést Krym z Ruska na Ukrajinu. Cílem tohoto kroku je podle agentury Reuters patrně vytvořit právní základ pro tvrzení Moskvy, že v roce 2014 anektovaný černomořský poloostrov nikdy ve skutečnosti součástí Ukrajiny nebyl.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

2024-02-23t092154z_1_240311-214102_trs.JPG

Agentura Reuters tento krok označila za pokus Ruska přepsat dějiny (ilustrační foto) | Foto: Alexey Pavlishak | Zdroj: Reuters

Návrh označuje předání Krymského poloostrova v 50. letech minulého století za svévolné a nezákonné, protože mu nepředcházelo žádné referendum. Sovětské orgány podle nového zákona neměly právo převést území z jedné svazové republiky na druhou.

Drželi přes měsíc 360 Ukrajinců ve sklepě. Patnáct Rusů dostalo dvanáct let vězení

Číst článek

Zatím není jasné, kdy začnou poslanci návrh projednávat.

Ruský prezident Vladimir Putin odsoudil předání Krymu v roce 1954 jako porušení tehdy platných právních norem. Obyvatelé Krymu se ovšem v referendu při rozpadu Sovětského svazu vyslovili spolu se zbytkem Ukrajiny pro nezávislost a Rusko a Ukrajina následně vzájemně uznaly své hranice.

Agentura Reuters proto krok označila za pokus Ruska přepsat dějiny. Krymský poloostrov je důležitým bodem sváru mezi Moskvou a Kyjevem od roku 2014, kdy jej Rusko po referendu anektovalo.

Ruská nezávislá média v ohrožení. Putin podepsal zákon zakazující reklamu u zahraničních agentů

Číst článek

Hraje významnou roli i v současném konfliktu mezi oběma zeměmi, který Moskva rozpoutala vpádem svých vojsk na ukrajinské území v únoru 2022. Referendum na ruskými silami obsazeném ukrajinském poloostrově v roce 2014 Spojené státy a Evropská unie označily za neplatné, neuznala ho následně ani OSN.

Rusko Krym použilo jako odrazový můstek pro plnou invazi na Ukrajinu a od té doby vyhlásilo anexi dalších čtyř ukrajinských oblastí. Ani tu valná část mezinárodního společenství neuznává.

Kyjev opakovaně uvedl, že jeho cílem ve válce s Ruskem je obnova Ukrajiny v původních hranicích z roku 1991, tedy včetně poloostrova.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme