Rusko hlásí malý počet nakažených koronavirem. Pozitivní testy potvrzuje jen laboratoř na Sibiři

Zatímco v Evropě počty nakažených koronavirem strmě rostou, Rusko – největší stát světa, který přímo sdílí hranici s Čínou – hlásí jen 147 nakažených. Prezident Vladimir Putin sice tvrdí, že země má epidemii pod kontrolou, odborníci i někteří obyvatelé Ruské federace nicméně varují, že údaje Moskvy jsou podhodnocené. Pochyby o věrohodnosti dat přitom vyjadřují i samotní představitelé ruských úřadů.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koronavirus (ilustrační foto)

Podle úřadu Rospotrebnadzor se v Rusku vykonalo více než 110 000 testů | Zdroj: Reuters

„Čísla jsou pravděpodobně mnohem vyšší,“ říká pro nezávislý ruský magazín The Moscow Times zástupce výboru Státní dumy pro ochranu zdraví Alexej Kurinij. „Bohužel jsme byli pomalí při provádění komplexního testování,“ dodává.

Epidemiolog: Kontroly na hranicích nejsou v boji proti koronaviru efektivní, mají ale uklidnit situaci

Číst článek

Podle úřadu Rospotrebnadzor se v Rusku vykonalo více než 110 000 testů, například deník Moskovskij komsomolec ale zpochybnil jejich spolehlivost: test měli pozitivní prý jen těžce nemocní.

Zatímco tak Francie, Itálie, Německo a další země evidují tisíce případů nákazy, Rusko uvádí, že má jen zhruba 150 nakažených a jednu oběť koronaviru.

Prezident Vladimir Putin tvrdí, že úřady mají situaci pod kontrolou. V úterý také zdůraznil, že uzavřením hranic se Rusko vyhnulo „rozsáhlé epidemii“. Uzavřít společnou hranici s Čínou Moskva zakázala už koncem ledna, kdy zároveň zakázala čínským občanům vstup do země. Jinak je ale vnitrostátních opatření poměrně málo.

Moskva a několik dalších měst omezily shromažďování a uzavřely školy či kulturní zařízení, do 1. května pak platí také zákaz vstupu pro občany cizích zemí, ve většině země ale život běží v zaběhlých kolejích.

I proto odborníci varují, že skuteční počet nakažených v zemi bude mnohem vyšší. Hlavním důvodem je právě nedostatečné testování.

Měsíc po vypuknutí epidemie koronavru v sousední Číně ruské Státní vědecké centrum virologie (Vektor) sídlící v sibiřském městě Kolcovo oznámilo, že vyvinulo novou testovací soupravu, která dokáže virus odhalit. Téměř dva měsíce poté je Vektor stále jedinou laboratoří v Rusku, která má možnost testy na koronavirus vyhodnotit.

Byrokratické bariéry

Podle Moscow Times je postup následující: lékaři provedou test a pošlou jej do místního střediska k přezkoumání, a to následně pošle na Sibiř k potvrzení.

„Brzy budeme mít takové centrum i v Moskvě, abychom testy nemuseli posílat tak daleko,“ podotýká zástupce výboru Státní dumy pro ochranu zdraví.

Rusko se připravuje na koronavirus. Staví se mobilní nemocnice, roste poptávka po trvanlivých potravinách

Číst článek

Odborníci nicméně varují, že ruské testy často nejsou přesné a dostatečně citlivé na to, aby v určitých případech dokázaly koronavirus skutečně odhalit. Nakažený tak může virus šířit společností dál.

Kromě Vektoru mají testovací soupravy připravené také další ruské laboratoře – ty jsou podle odborníků účinnější, v Rusku ale čekají na uvedení do provozu. „Problémem jsou nepochopitelné byrokratické bariéry,“ stěžuje si Vladimir Kolin, kteří řídí jednu z těchto soukromých laboratoří.

Kromě toho si lékaři v Rusku navíc stěžují, že se jim testy ze sibiřského centra vrací až příliš pozdě, nebo je dokonce nevidí vůbec. Situace by se nicméně mohla zlepšit – od středy má totiž Moskva umožnit vývoj testů dalším společnostem kromě Vektoru.

Polská vláda chce prezidentské volby bez ohledu na koronavirus

Číst článek

Byla to chyba

Dalším problémem ruského boje s šířením nákazy je však také úzký vzorek lidí, který je na koronavirus testován – zahrnuje pouze ty, u nichž se projevují příznaky a pacienty, kteří byli v posledních 14 dnech v jedné z rizikových zemích, jako je Írán nebo Itálie. I Alexej Kurinij nyní připouští, že to byla chyba.

„Je podle mě znepokojující a nerozumím tomu, proč se neodebírají vzorky všem lidem s pneumonií,“ řekl minulý víkend pro server Siberian Times virolog Alexander Čepurnov, který na středisku Vektor v minulosti vedl výzkum pro ebolu.

O pár dní později pak úřad Rospotrebnadzor oznámil, že se bude testovat každý, kdo se v posledních dvou týdnech vrátil z Evropy – ať už s příznaky, nebo bez nich. Když se ale na nové opatření server Moscow Times dotazoval, několik operátorů linky Rospotrebnadzoru uvedlo, že o žádných nových pokynech neslyšeli.

eku Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme