‚Nebe je černé jako v noci.‘ Erupce kamčatské sopky ohrožuje leteckou dopravu v okolí

Silná erupce sopky Šiveluč na ruském poloostrově Kamčatka na Dálném východě, která vyslala oblak popela do výšky deseti kilometrů, představuje zvýšené ohrožení pro letecký provoz, varoval Kamčatský tým pro reakci na sopečnou erupci. Sopka může kdykoliv vyvrhnout sloupce popela do výše 15 kilometrů, varují vulkanologové. Sopečná činnost by mohla ovlivnit mezinárodní lety a nízko letící letadla.

Moskva (Aktualizováno: 13:57 11. 4. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výbuch sopky Šiveluč

Šiveluč je jedna z největších a nejaktivnějších sopek na Kamčatce | Zdroj: Reuters

„Nebe je černé jako v noci,“ vylíčil situaci na místě zpravodaj ruského listu Kommersant. Sopka vybuchla v pondělí krátce po půlnoci místního času (15.00 SELČ), vrchol erupce nastal mezi zhruba šestou až sedmou hodinou ráno (pondělí 20.00 až 21.00 SELČ).

Po úbočích vulkánu se valí proudy lávy, které rozpustily sníh a vyvolaly varování před bahnotoky.

Místní úřady uzavřely školy v okrese a naléhavě doporučily obyvatelům okolních vesnic, aby zůstali doma, protože popel je lidskému zdraví mimořádně škodlivý.

Mrak popela se mezitím rozšířil desítky kilometrů kolem sopky: padání popela hlásí ze vsí vzdálených 50-70 kilometrů od sopky. 

V obci Ključi vzdálené 47 kilometrů od vulkánu napadlo až 8,5 centimetru sopečného prachu, což je nejvíc za posledních 60 let. Kvůli statické elektřině v mraku je slyšet hřmění.

Oblak popela nad sopkou Šiveluč podle údajů z družic dosáhl výše až 20 kilometrů nad mořem. Podle agentury Reuters se rozšířil na oblast o rozloze asi 108 000 kilometrů čtverečních, tedy větší než Česká republika. Podle agentury TASS se délka sopečného mraku pohybovala mezi 250 až 400 kilometry. 

Na Kamčatce chrlí lávu dvě sopky. Ključevskaja vybuchuje desetkrát za hodinu, erupce mají sílit

Číst článek

Sopečná aktivita nicméně postupně slábne a erupce popela aktuálně dosahují výšky šesti kilometrů, napsala státní agentura TASS s odvoláním na kamčatskou pobočku geofyzikální služby Ruské akademie věd. Momentálně oblak popela míří na jih.

Šiveluč je jedna z největších a nejaktivnějších sopek na Kamčatce. Nachází se asi 450 kilometrů severovýchodně od jediného většího města na poloostrově, Petropavlovska-Kamčatského. Již v neděli sopka dvakrát vyvrhla sloupce popela.

Kamčatka, která leží v severozápadním cípu Tichého oceánu, patří k nejaktivnějším seizmickým oblastem světa. Na poloostrově je kolem 200 sopek, z nichž devětadvacet je činných.

Nejvyšší z nich Ključevskaja dosahuje výšky 4750 metrů. Mohutný vulkán v neděli rovněž chrlil popel. Odborníci vulkanologického institutu při Ruské akademii věd na Ključevské v neděli zaregistrovali až deset erupcí za hodinu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme