‚Protihistorické poznámky o holokaustu.‘ Moskva osočila Izrael z podpory neonacistického režimu.

Rusko v úterý obvinilo Izrael, že podporuje „neonacistický režim“ v Kyjevě, informuje na svých internetových stránkách britský The Guardian. Upozorňuje, že eskaluje diplomatická roztržka mezi Moskvou a Izraelem, který je jedním z mála blízkých spojenců USA, již po ruském vpádu na Ukrajinu nezavedli sankce proti Kremlu, ani neposílají na Ukrajinu útočné zbraně.

Moskva/Tel Aviv Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda strany Ješ Atid Jair Lapid.

Izraelský ministr zahraničí Jair Lapid | Foto: Amir Cohen | Zdroj: Reuters

V pondělí si izraelské ministerstvo zahraničí předvolalo ruského velvyslance kvůli výrokům šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova, podle kterého nacistický vůdce Adolf Hitler v sobě měl židovskou krev a že „největší antisemité bývají Židé“. Lavrov to řekl v rozhovoru s italskou televizí v souvislosti s židovským původem ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Přeživší holokaustu musí znovu prchat před válkou. Útočiště našli v Izraeli, přicestovali záchranným letem

Číst článek

Izraelský ministr zahraničí Jair Lapid výroky označil za „neodpustitelné, šokující a historicky chybné“. „Říci, že Hitler byl Žid, je totéž jako říci, že Židé zabíjeli sami sebe,“ uvedl Lapid.

Ruské ministerstvo zahraničí v úterý naopak obvinilo Lapida, že dělá „protihistorické“ poznámky o holokaustu, které „do značné míry vysvětlují kurz současné izraelské vlády, která podporuje neonacistický režim v Kyjevě“.

Resort v prohlášení dodal, že „bohužel historie zná tragické případy spolupráce Židů s nacisty“.

Delikátní vztahy

The Guardian uvádí, že izraelská vláda se kvůli tomuto sporu dostala pod zvýšený tlak, aby opustila své dosavadní snahy o neutrální postoj k válce Ruska s Ukrajinou.

Od začátku ruské invaze Izrael na Ukrajině zřídil polní nemocnici, dodává do země humanitární pomoc a ochranné vesty a přilby pro ukrajinské vojáky. Vztahy mezi Izraelem a Ruskem The Guardian označuje za delikátní vzhledem k tomu, že obě země mají své zájmy v Sýrii.

Slovensko a Maďarsko nepodpoří energetické sankce Evropské unie proti Rusku

Číst článek

Agentura DPA informuje, že ruského velvyslance si v úterý „kvůli nepřijatelným antisemitským prohlášením ruského ministerstva zahraničí“ předvolal i lotyšský resort diplomacie.

Reagoval tak na pasáž v prohlášení, v níž se píše o tom, že „židovský původ prezidenta není zárukou ochrany před neonacisty v zemi“.

Moskva připomíná, že židovské kořeny má i lotyšský prezident Egils Levits a obviňuje ho z toho, že „úspěšně kryje rehabilitaci (jednotek) Waffen-SS ve své zemi“.

Ruský prezident Vladimir Putin 24. února ohlásil začátek invaze na Ukrajinu s cílem tuto zemi demilitarizovat a denacifikovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme