Rozhovor se zástupcem ředitele protiraketové obrany Spojených států
Americké základny protiraketové obrany - to bude jedno z témat dnešní neformální schůzky ministrů obrany Severoatlantické aliance ve španělské Seville. Spojené státy požádaly o jejich umístění na území České republiky a Polska. Obávají se totiž, že by některá z blízkovýchodních zemí mohla v budoucnu odpálit balistické rakety na Ameriku nebo Evropu. Přesné plány Washingtonu zjišťoval v rozhovoru se zástupcem ředitele protiraketové obrany Spojených států generálem Keithem McNamarou zpravodaj Českého rozhlasu Alexandr Pícha.
Velení amerického úřadu protiraketové obrany se striktně drží stranou politických debat o amerických základnách, to je rolí ministerstva zahraničí ve Washingtonu. Generál McNamara přesně popsal Českému rozhlasu, jaká je obranná strategická i taktická úloha plánovaných základen:
"Z taktického hlediska se zaměřujeme na nárůst programů výroby balistických raket na Blízkém východě. Tyto zbraně představují potencionální ohrožení. Rakety vyvinuté a vyvíjené na Blízkém východě už jsou nebo budou schopné zasáhnout naše spojence v Evropě a stejně tak Spojené státy."
Zeptal jsem se generála McNamary, proč Spojené státy nezvažují umístění radaru a protiraketových střel v Británii, o které se dříve diskutovalo, nebo v jiné zemi Severoatlantické aliance, kde už americká armáda má své zařízení.
"Česká republika a Polsko poskytují pro tento systém velmi výhodnou polohu. Je to jednoduché, dala by se odtamtud ochránit vůči směru z Blízkého východu celá Evropa, kdybychom tam měli zařízení."
Součástí tohoto systému je pozemní radar, který by měl stát právě u nás. Ten není jediný, protože Američané mají další radary ve vesmíru, na moři i na souši jinde ve světě. Jeho úloha je ale důležitá právě pro ochranu Evropy.
"V podstatě, kdyby byla balistická raketa vypálena právě na Blízkém východě, potřebujeme, aby ji radary v Evropě rychle zachytily. Je pak velice důležité, aby radar po celou dobu sledoval z výhodné pozice dráhu střely. Data z tohoto a z dalších radarů jsou okamžitě vyhodnocována za pomocí počítačového systému. A právě tyto údaje jsou nezbytné pro to, aby nás Interceptory ochránily před těmito balistickými raketami, které by v budoucnosti mohly ohrozit Evropu a Spojené státy."
Mimo tento rozhovor s generálem McNamarou jsem se také ptal představitelů agentury i vojáků z protiraketové základny tady v Americe, co si myslí o našich debatách o základnách. Zástupci protiraketové obrany odmítají jakkoliv komentovat politickou situaci. Z jejich reakcí bylo možné jen vysledovat, že je překvapuje, že nechceme být chránění proti narůstající hrozbě z Blízkého východu. Za bezpředmětné také považují spekulace, že by měl tento systém sloužit k obraně vůči ruským raketám. Těch je totiž tolik, že by 10 Interceptorů mohlo zastavit pouze jejich malý zlomek.