Rozhovor o novém Egyptě s velvyslankyní Amal Mouradovou
O novém Egyptě mluvil Jan Prokeš s velvyslankyní severoafrické země v Praze Amal Mouradovou. Kam míří Egypt po vítězné revoluci? A jakým výzvám čelí tato velmoc arabského světa?
Na přelomu ledna a února byl Egypt ve víru revoluce a proto i v centru pozornosti celého světa. Od té doby se země na pomezí Afriky a Blízkého východu z předních stran novin trochu vytratila. Právě tato doba, tedy týdny a měsíce po pádu staré diktatury, je ale pro budoucí vývoj Egypta klíčová.
Otázky se vznášejí i nad tím, kam se bude Egypt ubírat v mezinárodní politice. Současná vláda mění třeba postoj k blokádě Gazy. O novém Egyptě mluvil Jan Prokeš s velvyslankyní severoafrické země v Praze Amal Mouradovou.
„Bez váhání jsme potvrdili všem našim partnerům včetně Izraele, ale nejen Izraele, že se dál zodpovědně hlásíme k našim mezinárodním závazkům,“ ubezpečuje její excelence s poukazem na to, že není v zájmu Egypta z historických a geografických důvodů měnit radikálně zahraniční orientaci.
Egyptskou velvyslankyni Amal Mouradovou pozval k mikrofonu Českého rozhlasu Jan Prokeš
Zároveň ale nepopírá posuny v zahraniční politice po pádu režimu prezidenta Mubaraka. Káhira se teď prý snaží nabízet spolupráci všem významným zemím které o to stojí a případně i vylepšovat vztahy s dosavadními rivaly, což dokládají třeba čerstvé námluvy Egypta s Íránem.
Za největší úspěch nové egyptské garnitury na poli demokracie považuje paní Mouradová usmíření palestinských frakcí v Káhiře a nový Egypt chce být důležitým aktérem i v arabsko-izraelském usmíření. Zimní pád diktatury nebyl zadarmo, během ozbrojených střetů při demonstracích zahynuly stovky lidí.
Zodpovědnost za činy
Někteří pachatelé násilností už čelí spravedlnosti, stejně jako zkorumpované špičky minulého režimu. A jaká je podle ambasadorky strategie Egypta při zúčtování s minulými zločiny?
„Politikou Egypta je, že každý bude zodpovídat za své činy, že nikdo nezůstane nad zákonem. Zároveň ale nikdo nebude souzen bez řádného procesu. Ty kauzy jsou plně v moci soudů a generální prokuratury. Je taky dobré, že se teď justice těší velké společenské důvěře. Drtivá většina těch procesů ale ještě nedospěla ke konci.“
Několikaleté tresty vězení už ale soudy vynesly kvůli úplatkům a podvodům nad trojicí exministrů - konkrétně šéfem vnitra, turismu a stavebnictví. Navíc se chystá proces proti samotnému exprezidentovi Husnímu Mubarakovi a jeho dvěma synům.
Uvnitř egyptské společnosti nicméně roste nespokojenost kvůli údajné pomalosti soudů, ale i zásadních reforem nebo boje s korupcí. Frustraci projevují hlavně mládežnická hnutí vyrostlá z revolučního kvasu.
Egyptská velvyslankyně nicméně oceňuje hlavně nezávislost justice a krajany žádá o trpělivost:
Občanská společnost
„Měli byste mít podobnou zkušenost z doby přechodu k demokracii, že záhy po revoluční změně vystoupí na povrch mnoho rozdílných pohledů na věc a požadavků. Protože každý cítí, že se společnost mění a to je ta pravá chvíle říct, co si myslím. To vytváří představu rozdělení společnosti. Podle mě je ale tato rozmanitost vizí během dramatických zvratů normální a je to součást procesu,“ míní Amal Mouradová.
Navzdory sporům o vývoj země se prý v Egyptě dynamicky rozvíjí občanská společnost i politické strany. Ty sice mohly v omezené míře soutěžit o přízeň voličů už za minulého režimu, prastará země se teď ale chystá na první opravdu svobodné volby. Před Egypťany ovšem stojí další obrovské úkoly. Oživení ekonomiky, zejména pak opětovné přilákání zahraničních turistů.
„Jsem přesvědčená o tom, že ten pokles zájmu turistů je dočasný. V jeden okamžik byl prakticky nulový, teď už je ale zase na dvaceti nebo pětadvaceti procentech ve srovnání se stavem před revolucí. Egypt už totiž má zkušenost s tím, že se turisté začnou vracet, jakmile se přesvědčí, že se poměry vrátily k normálu. A znovu k nám míří za kulturou, sluncem, plážemi, všemi radostmi, které tato země nabízí,“ doufá egyptská velvyslankyně.
Zápas s chudobou i s islámskými extremisty. Podle ambasadorky je prioritou číslo jedna bezpečnost hlavně ve velkých městech, kde je policie oslabená kvůli ztrátám zbraní během revoluce i kvůli nynějším procesům. Hlavní politickou výzvou má být zapojení všech sil do demokratického procesu, včetně islamistů.
„Očekávám že extrémní síly budou mít ve společnosti minimální ohlas. Jako v každé pluralitní demokracii tady budou existovat různé světonázory včetně toho islamistického. Ráda bych ale upozornila, že v Egyptě nepřestává platit zákon, který zakazuje přímé zapojení náboženství do politiky. Strany sice mohou mít islamistické pozadí. V politice ale nemůže být strana, která rozlišuje mezi Egypťany na základě náboženství. Nebo která používá náboženskou propagandu. My Egypťané jsme sice nábožensky založení, ale politika, to je jiná věc,“ poznamenala velvyslankyně Amal Mouradová.
Podle ní Egypťané během revoluce prokázali, že se chtějí a umějí zapojovat do veřejného života a nést zodpovědnost. Přiznává, že přechod k férovějšímu zřízení v lidnatém státě nebude snadný, její národ je prý ale nepochybně na dobré cestě.