Romské rádio chce sloužit v Británii jako platforma místní komunity

Romská komunita ve střední Anglii se poslední dobou snaží zapamatovat si jedno číslo: 102,5. Právě na téhle frekvenci začalo před měsícem vysílat hodně experimentální romské rádio. Zatím nemá ani název ani jasno o své náplni. Má ale velký potenciál, protože „platforma" pro výměnu informací v početné ostrovní komunitě českých a slovenských Romů vyloženě chyběla.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan připravuje hudební dramaturgii

Jan připravuje hudební dramaturgii | Foto: Jiří Hošek

Tohle opravdu není obvyklé rádio. Janko, Tibor a Dominik nemají ani scénář, ani jasnou představu o tom, co vlastně budou necelou hodinu v sobotu odpoledne vysílat. Hudební playlist uložený v hlavách a laptopech se mění každou chvíli.

„Něco pro Romy abychom dělali, aby se zviditelnili do světa, aby se o tom vědělo,“ vysvětluje poslání jeden z moderátorů romského rádia a dodává, že je nervózní, protože mu jeho londýnští posluchači píšou, že neumějí naladit tuto stanici.

Jan Dunka, původem z Prešova, 31 let. V Británii je dobrá duše originálního rozhlasového projektu a otec tří dětí od roku 2004. Janko vystřídal všechny možné profese - dělal uklízeče, dělníka nebo asistenta a vzdělávacího poradce ve škole. Teď - podotýkám, že zdarma - fušuje do rozhlasové práce. Tvrdí, že chce být prvním dobrým romským moderátorem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do britského rádia, které vysílá romsky, se Zblízka podíval i zpravodaj Českého rozhlasu ve Velké Británii Jiří Hošek

Trojice moderátorů má zatím v rozhlasové abecedě dost mezery. Kdy stáhnout reproduktory před živým vstupem, kdy vyjet znělku a na co na mixážním pultu radši vůbec nesahat, jim radí Vijay Umrao, manažer rádia minorit EAVA.

„Přísně zakázané jsou jakékoli projevy rasismu nebo politicky nekorektní výroky. V Leicesteru a okolí žije spousta etnických komunit. Domorodci jsou někdy vystrašení, když se do jejich blízkosti přistěhuje nějaká nová národnostní menšina. Proto je pochopení jiných kultur naprosto klíčové a není lepší prostředek, jak tyhle myšlenky šířit, než je rozhlas," říká zpravodajovi ČRo ve Spojeném království Jiřímu Hoškovi manažer Vijay Umrao.

Na tomhle rádiu, kde pouštějí i košilaté fórky, je zvláštní snad úplně všechno. Patronem vysílání je policejní stanice Spinney Hill v Leicesteru. Strážník Randžít Sonigra se na romské „chalany" přišel podívat a tváří se navýsost spokojeně.

„Slovenští Romové dosud neměli žádný prostředek hromadné komunikace. Snad všechny ostatní menšiny tady v Leicesteru měly vlastní rozhlasové vysílání. Tak bylo na čase podat Romům pomocnou ruku. Je to skvělá věc a mám na rozhlasové vysílání vážně dobré reakce," dodává Ranžít Sonigra.

„Romové mezi sebou mluví romsky. Používají slovenštinu nebo češtinu pouze jako oficiální jazyk,“ zdůrazňuje Denisa Pšeničková, olašská Romka a absolventka práv z univerzity v Leicesteru. Denisa věří, že by třeba někdy brzy mohla mít na 102,5 FM svoji právní poradnu.

Moderátoři pod dohledem Vijaye Umraa | Foto: Jiří Hošek

„Tohle vlastně komunitu spojuje. Všichni lidé sem můžou volat a můžou se na něco zeptat a dejme tomu, že jim to můžeme říct zase příští týden,“ vyzdvihuje Denisa Pšeničková.

Moderátor mezitím uvádí další hudební kousek a označuje ho jako „těžkou věc“.

A tak Janko, Tibor a Dominik zatím pouštějí do éteru „těžké věci" jen hudebního rázu. Až se pořádně zakousnou do problémů romské komunity, možná jim hodina vysílání týdně přijde zatraceně málo.

Jiří Hošek, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme