Putin schválil přísnější sankce OSN proti KLDR, EU plánuje totální bojkot Kimovy říše

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí podepsal výnos o zavedení nových sankcí proti Severní Koreji, o nichž koncem loňského roku rozhodla Rada bezpečnosti OSN v reakci na severokorejské jaderné a raketové testy. Oznámila to agentura TASS. Sankce zpřísňují dřívější nařízení Rady bezpečnosti z roku 2007.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin

Ruský prezident Vladimir Putin | Foto: Wikimedia Commons, CC BY 3.0, Kremlin.ru

Sankce postihují jedenáct severokorejských občanů a deset státních firem bezprostředně spojených s jaderným a raketovým programem KLDR. Stanoví rovněž zákaz vývozu některého luxusního zboží do Severní Koreje.

Totální bojkot KLDR z EU

Evropská unie v pondělí s okamžitou platností rozšířila své sankce proti KLDR, které jsou reakcí na pokračující vývoj severokorejských jaderných a raketových zbraní. Nová opatření zahrnují úplný zákaz jakýchkoli investic, úplný zákaz prodeje ropy a ropných produktů do KLDR a omezení finančních převodů.

Nové evropské sankce jdou za rámec sankcí, které už dřív v několika krocích vyhlásila Rada bezpečnosti OSN. Sankce světové organizace doplňují a zpřísňují.

Podle šéfky unijní diplomacie Federiky Mogheriniové zvyšují nové sankce ekonomický i diplomatický tlak vůči Severní Koreji na maximum. Je přesvědčená, že jejich přijetím unie uplatňuje proti KLDR vůbec nejtvrdší sankční režim na světě.

V Moskvě bylo dnes mezitím oznámeno, že bylo obnoveno pravidelné trajektové spojení mezi ruským Vladivostokem a severokorejským přístavem Rason.

Podle agentury RIA Novosti byla doprava v srpnu přerušena kvůli zpožděným platbám severokorejské plavební společnosti za využívání vladivostockého přístavu.

Trajektu se využívalo pro přepravu zboží a cestujících, většinou Číňanů. Obnovena byla zatím jen nákladní doprava, uvedla ruská agentura.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme