Putin a Si Ťin-pching se shodli. Severní Korea musí zastavit raketový i jaderný programu
Nejvyšší představitelé Ruska a Číny jednali v úterý v Moskvě. Prezidenti Vladimir Putin a Si Ťin-pching se mimo jiné shodli na společném postupu vůči Severní Koreji. Režim v Pchjongjangu se podle obou zemí musí vzdát raketového a jaderného programu. Americká a jihokorejská armáda má pak přestat s velkými vojenskými cvičeními. Moskva a Peking tak reagovaly na nejnovější severokorejský raketový test.
Ruský a čínský prezident také společně kritizovali rozmisťování amerického protiraketového systému THAAD v Jižní Koreji. Severokorejský režim kroky Spojených států podle společného prohlášení Moskvy a Pekingu oprávněně vnímá jako hrozbu.
Zasáhneme jakékoliv místo na Zemi, hrozí po testu mezikontinentální rakety Severní Korea
Číst článek
Severní Korea v úterý oznámila, že poprvé úspěšně vyzkoušela mezikontinentální balistickou střelu, která dokáže zasáhnout jakékoliv místo na zemi. Podle Spojených států i Ruska to ale byla jen střela středního doletu.
Totalitní Severní Korea ale zřejmě dosáhla klíčového pokroku v naplnění svého plánu ohrozit Spojené státy, poznamenala agentura AFP. Otestovaná raketa může být schopna zasáhnout Aljašku, řekl zbrojní analytik citovaný agenturou AP.
Obchod mezi Ruskem a Čínou
Čínská vládní a obchodní delegace vedená prezidentem Si Ťin-pchingem v Moskvě podepsala kontrakty celkové výši 10 miliard dolarů, tedy zhruba 230 miliard korun.
Ruský prezident Putin ocenil prohlubování obchodních vztahů obou zemí. Obchod mezi Ruskem a Čínou se za první čtyři měsíce letošního roku podle něj zvýšil o 37 procent, uvedla agentura TASS.
Prioritou rusko-čínské spolupráce je podle Putina energetika. Ruský Gazprom například postavil plynovod Síla Sibiře, který do Číny ročně dodá 38 miliard krychlových metrů plynu. S jeho druhou větví ale Čína váhá, protože chce nakupovat zkapalněný plyn a těžit vlastní.
Peking také razantně prosazuje své zájmy. Po zavedení západních sankcí odmítl například poskytnout Rusku levné úvěry. Objem obchodní spolupráce ještě nedosáhl úrovně před krizí v roce 2008, loni činil 66 miliard dolarů. Podle Si Ťin-pchinga letos mohlo jít o 80 miliard dolarů.
Si Ťin-pching dostal nejvyšší státní vyznamenání
Si Ťin-pching se za čtyři roky ve své funkci setkal s Putinem už více než dvacetkrát. Vztahy mezi Moskvou a Pekingem povařuje čínský prezident za nejlepší fázi dosavadního rozvoje.
„Navzdory měnící se celosvětové situaci naše rozhodnutí rozvíjet rusko-čínské vztahy a důvěra v ně zůstává neochvějná," řekl čínský prezident na společném setkání s Putinem a podnikateli.
Čínský prezident označil podobu nynějších vzájemných vztahů za výsledek dlouhodobé společné práce. „Jak zní rčení, že čím více lidí hodí dřevo do ohně, tím jasnější plameny budou," dodal.
Si Ťin-pching zároveň od Putina během ceremonie v Kremlu obdržel za „vynikající službu ruskému a čínskému lidu" nejvyšší ruské státní vyznamenání, a to Řád svatého apoštola Ondřeje.
„Tímto oceněním Rusko uznává váš mimořádný příspěvek k rozvoji všeobecného partnerství a strategické spolupráce mezi našimi zeměmi," řekl Putin. Dodal, že Si Ťin-pching vždy prosazoval spolupráci založenou na rovnosti, vzájemné důvěře, otevřenosti a respektu k zájmům obou států.