VIDEO: Putin musel čekat na Erdogana. ‚Ukazuje to, že jejich vztah je momentálně narušený,‘ říká Žantovský
Those 50 seconds that Erdogan made Putin wait, looking frazzled in-front of cameras say plenty of how much has changed after Ukraine: pic.twitter.com/giGirqaYYP
— Joyce Karam (@Joyce_Karam) July 19, 2022
Padesát sekund musel v íránském Teheránu čekat ruský prezident Vladimir Putin před novináři, než se k němu připojil jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan. Měli spolu jednat o aktuální situaci s obilím v Černém moři. Celá situace se hlavě Ruska podle výrazu tváře nelíbila. Bývalý diplomat Michael Žantovský se domnívá, že toto gesto napovědělo, jaké jsou vzájemné vztahy obou státníků.
Putin s Erdoganem se měli sejít v Teheránu. Ruský prezident přišel na jednání první a ze záběrů je jasně vidět, že je zaskočen Erdoganovou nepřítomností. Necelou minutu proto nervózně přešlapuje, nejistě se rozhlíží okolo sebe a z výrazu v obličeji je znát, že je mu situace nepříjemná.
Zdá se, že Erdogan mu tak oplatil situaci z roku 2020, kdy musel turecký prezident spolu s celou delegací čekat dvě minuty před zavřenými dveřmi.
Ukrajinské obilí, ofenziva v Sýrii nebo rozšíření NATO. Putin se v Teheránu setká s Erdoganem
Číst článek
Ruský prezident je přitom obvykle tím, na koho se čeká. Jak připomíná britský deník The Guardian, v minulosti nechal čekat například britskou královnu Alžbětu II., tehdejšího prezidenta Spojených států Donalda Trumpa či papeže Františka.
Podle bývalého diplomata a ředitele Knihovny Václava Havla Michaela Žantovského, je to způsob, kterým si lidé - nejen politici - dávají najevo jistou nadřazenost a z diplomatického hlediska je to velice nezdvořilé. Jedná se tedy spíš o diplomatický incident.
„Svědčí to o tom, že vztah těch dvou státníků je momentálně narušený, i když bych to dával spíš do souvislosti s jejich potřebou na obou stranách zdůrazňovat vlastní důležitost, než přímo s ukrajinskou situací,“ dodává Žantovský, který v minulosti působil jako diplomat ve Spojených státech amerických, Velké Británií a Izraeli.
Turecký a ruský prezident se spolu sešli v Teheránu, kde měli společně projednat obnovení dodávek obilí z Ukrajiny přes Černé moře. To je kvůli ruské invazi na Ukrajině zablokované v přístavech. Ukrajina tvrdí, že Rusko černomořské přístavy záměrně blokuje a obilí krade.
O situaci už minulý týden hovořili v Istanbulu delegace z Ruska, Ukrajiny, Turecka a OSN. V ukrajinských přístavech je zablokováno 20 až 25 milionů tun obilí. Jeho dodávky jsou přitom klíčové pro řadu zemí na Blízkém východě a v Africe.