VIDEO: Putin musel čekat na Erdogana. ‚Ukazuje to, že jejich vztah je momentálně narušený,‘ říká Žantovský

Padesát sekund musel v íránském Teheránu čekat ruský prezident Vladimir Putin před novináři, než se k němu připojil jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan. Měli spolu jednat o aktuální situaci s obilím v Černém moři. Celá situace se hlavě Ruska podle výrazu tváře nelíbila. Bývalý diplomat Michael Žantovský se domnívá, že toto gesto napovědělo, jaké jsou vzájemné vztahy obou státníků.

Teherán Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Putin s Erdoganem se měli sejít v Teheránu. Ruský prezident přišel na jednání první a ze záběrů je jasně vidět, že je zaskočen Erdoganovou nepřítomností. Necelou minutu proto nervózně přešlapuje, nejistě se rozhlíží okolo sebe a z výrazu v obličeji je znát, že je mu situace nepříjemná. 

Zdá se, že Erdogan mu tak oplatil situaci z roku 2020, kdy musel turecký prezident spolu s celou delegací čekat dvě minuty před zavřenými dveřmi.

Ukrajinské obilí, ofenziva v Sýrii nebo rozšíření NATO. Putin se v Teheránu setká s Erdoganem

Číst článek

Ruský prezident je přitom obvykle tím, na koho se čeká. Jak připomíná britský deník The Guardian, v minulosti nechal čekat například britskou královnu Alžbětu II., tehdejšího prezidenta Spojených států Donalda Trumpa či papeže Františka. 

Podle bývalého diplomata a ředitele Knihovny Václava Havla Michaela Žantovského, je to způsob, kterým si lidé - nejen politici - dávají najevo jistou nadřazenost a z diplomatického hlediska je to velice nezdvořilé. Jedná se tedy spíš o diplomatický incident. 

„Svědčí to o tom, že vztah těch dvou státníků je momentálně narušený, i když bych to dával spíš do souvislosti s jejich potřebou na obou stranách zdůrazňovat vlastní důležitost, než přímo s ukrajinskou situací,“ dodává Žantovský, který v minulosti působil jako diplomat ve Spojených státech amerických, Velké Británií a Izraeli.

Turecký a ruský prezident se spolu sešli v Teheránu, kde měli společně projednat obnovení dodávek obilí z Ukrajiny přes Černé moře. To je kvůli ruské invazi na Ukrajině zablokované v přístavech. Ukrajina tvrdí, že Rusko černomořské přístavy záměrně blokuje a obilí krade.

O situaci už minulý týden hovořili v Istanbulu delegace z Ruska, Ukrajiny, Turecka a OSN. V ukrajinských přístavech je zablokováno 20 až 25 milionů tun obilí. Jeho dodávky jsou přitom klíčové pro řadu zemí na Blízkém východě a v Africe.  

Anna Pretlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme