Prvomájový průvod je v Americe kuriozitou, ne zvykem
Američané první máj neslaví. A to přesto, že Svátek práce 1. května vznikl jako připomínka krvavých dělnických nepokojů v Chicagu v roce 1886. Zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka přesto jednoho organizátora klasického prvomájového průvodu našel.
Drtivá většina Američanů viděla prvomájový průvod za studené války jenom ve zpravodajských týdenících nebo v televizním zpravodajství. Jako ukázku slavností komunistické propagandy, spíš než oslavu práce. 1. máj, tak jak ho známe v Evropě, byl a do značné míry stále je považován za něco neamerického, spojeného s komunismem.
A přitom si právě tohle datum mezinárodní dělnické hnutí začalo připomínat na památku krvavých dělnických nepokojů v Chicagu v roce 1886. 1. máj se pak několik desetiletí ve Spojených státech slavil, ale s rostoucí prosperitou se stal spíš okrajovou záležitostí. Oficiální Svátek práce se dnes ve Spojených státech slaví až první pondělí v září.
Asi proto nepřekvapí, že ve Washingtonu ani New Yorku jsem na dnešek žádné plánované akce nenašel. Například v Minneapolis v Minnesotě na středozápadě sice průvod pořádají, ale až v sobotu a jako oslavu jara, ne svátku práce. Podobné je to i na jiných místech.
Pozvánky na skutečně dělnický průvod jsem našel až ve Filadelfii v Pensylvánii a v Miami na Floridě. A tam jsem se i dovolal jednomu z pořadatelů, duchovnímu Bruci Wrightovi. Průvod organizuje koalice různých organizací, které bojují za mír a spravedlnost.
Bruce sám vede tři takové skupiny v Saint Petersburgu - na druhém, západním pobřeží Floridy, odkud se asi 25 aktivistů vypraví do Miami auty. Řádově se mají průvodu v Miami zúčastnit stovky lidí. O žádné jiné akci na Floridě nebo jinde ve Spojených státech Bruce neví.
Většina lidí, kteří do Miami přijedou budou mladí nebo ve středním věku. A průvod v Miami bude polickým prohlášením, pochodem následovaným shromážděním s projevy a hudbou.
Bruce je sám sice jak zmíněno duchovní. Z evropského pohledu je možná trochu překvapivé, že takovou levicovou - podle mnohých názorů vysloveně komunistickou - oslavu Svátku práce pomáhá pořádat. Ale ve Spojených státech se nepřátelství mezi nejrůznějšími církvemi a radikální levicí nikdy nestačilo vyvinout do takové míry jako na starém kontinentu.
Bruce Wright je názoru, že američtí dělníci ztratili nejenom dřívější významné postavení, ale i zájem o to změnit. Média a vláda zastupují zájmy velkých korporací a proto je důležité si Svátek práce připomenout. Bez ohledu na to, kolik lidí se průvodu v Miami zúčastní.
Není samozřejmě vyloučené, že se podobně sejdou třeba odboráři i na jiných místech Spojených států než jen na Floridě ve Filadelfii. Ale to nic nemění na tom, že je prvomájový průvod v Americe kuriózní raritou.
Jak to vypadalo v minulých letech na 1. máje u nás:
Prvomájová setkání v Praze bez incidentů
Kvůli prvomájovým oslavám je policie v pohotovosti
Komunisté první máj slavili, radikálové demonstrovali
1. máj slavili komunisté, socialisté i anarchisté
Svátek práce: pro strany agitace, odbory ho slaví komorně