Projev násilí na sobě někdy pocítilo 45 procent Evropanek
Ženy jsou terčem násilí ve všech kulturách, náboženských komunitách i společenských řádech. Tato slova zazněla na konferenci Evropské komise k Mezinárodnímu dni boje proti násilí páchaném na ženách.
Podle odhadů Rady Evropy pocítilo násilí na vlastní kůži alespoň jednou za život 45% žen žijících v Evropě. Nejčastěji to bylo od intimně blízké osoby, tedy jednalo se o domácí násilí. Podle údajů OSN jedna ze tří žen na světě má alespoň jednu zkušenost s násilím na sobě.
Jedním z projevů takového násilí je mrzačení pohlavních orgánů, takzvaná ženská obřízka. Světová zdravotnická organizace uvádí, že v celém světě žije asi 130 milionů žen s tímto ‚postižením‘.
O tématu v Odpoledním Radiožurnálu mluvili bruselský zpravodaj ČRo Pavel Novák a zpravodajka ČRo v Moskvě Lenka Kabrhelová
Další statistiky uvádí, že ročně dochází ve světě asi k 5000 ‚vraždám ze cti‘, například když rodina nesouhlasí s milostným vztahem, který vybočuje mimo povolenou společenskou skupinu.
Tyto projevy násilí se přitom neobjevují jen v zemích třetího světa, ale i mezi přistěhovaleckou komunitou v Evropě, do níž úřady často nevidí. Odhady Amnesty International uvádějí, že v Evropské unii je půl milionu obřezaných žen a 180 tisícům dívek tento barbarský zákrok hrozí.
Evropská unie před domácím násilím dlouho zavírala oči, dnes se její postoj ale už mění. 68 procent Evropanů považuje domácí násilí za věc, kterou je nutno veřejně řešit. Podle eurokomisařky pro základní práva Viviane Redingové náklady na řešení těchto případů stojí státy EU až 16 miliard eur ročně.
Alarmující situace v Rusku
Na násilí na ženách dnes upozorňovali také aktivisté v Moskvě. Podle účastníků akce v Rusku jenom v loni zahynulo v důsledku domácího násilí na 14 tisíc žen. Pro porovnání, je to stejný počet lidských životů, jako Světský svaz ztratil za 10 let války s Afghánistánem.
Zakladatelka Linky bezpečí a krizového centra pro ženy v Moskvě popisuje případy, kdy ženy bývají ubity k smrti, svrhávány z oken a stále častěji jsou obětí zastřelení. Tento trend se přitom stále zhoršuje. Zmíněná čísla jsou o polovinu vyšší než v roce 2002.
Organizace Amnesty International upozorňuje, že v Rusku je doma zavražděno třikrát více žen než v jakékoliv jiné evropské zemi.