Produkce opia v Barmě už několik let výrazně roste, varuje OSN

Organizace spojených národů dnes upozornila, že se v Barmě významně zvýšila produkce opia. Stalo se tak už šestým rokem po sobě. Země ležící na jihovýchodě Asie je druhým největším producentem látky, která slouží k výrobě heroinu. Neslavné prvenství patří Afghánistánu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mák

Mák | Foto: Pavel Pavlas

Z Barmy podle OSN pochází asi čtvrtina světové produkce opia. Ve Zlatém trojúhelníku, tedy na pomezí Barmy, Laosu a Thajska, se mák za účelem získávání omamné látky pěstuje odedávna.

Pro farmáře z odlehlých oblastí představují opiová políčka často jediný a navíc relativně lukrativní způsob obživy. Kilogram opia je totiž 17krát dražší než kilogram rýže.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Jaromír Marek přiblížil, proč je v Barmě tak vysoká produkce opia

Poptávka po barmském opiu navíc vzrostla, když se v sousedním Thajsku podařilo tento negativní fenomén téměř vymýtit.

Thajská armáda bez milosti likvidovala pole osázená mákem, vláda ale zároveň poskytovala místním rolníkům nezbytné finance, aby mohli začít pěstovat jiné plodiny.

Barmské úřady ovšem nemají prostředky, jak zemědělce ze severu země přimět ke změně způsobu obživy. A investovat do nich ani nechtějí.

Pěstování opia se totiž nejvíc rozmáhá v Kačjinském a Čjinském státu, kde sílí separatistické tendence. V rámci etnických čistek sice vojáci opiová pole ničí, rolníkům ale nenabízejí žádnou alternativu.

Tradiční barmská opiová cesta vede přes Malajsii do Austrálie. Koncoví zákazníci jsou ale také v Evropě a ve Spojených státech.

Jaromír Marek, Kristina Winklerová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme