Při požáru textilní továrny v Pákistánu zemřely stovky lidí, ocitly se v pasti
Asi tři stovky lidí zemřely při požáru textilní továrny v Karáčí na jihu Pákistánu. Dalších více než šest desítek dělníků utrpělo zranění, když vyskákali z oken, aby unikli plamenům. Požár už je pod kontrolou, jeho příčina zatím není jasná.
Požár poškodil statiku pětipodlažní budovy, stěny popraskaly a na jedné straně továrna poklesla.
Hořet začalo v šest hodin večer a na místě zasahovalo 40 hasičských vozů. Požár dostali hasiči pod kontrolu teprve po osmi hodinách.
Záchranáři teď v budově pátrají po dalších obětech. Jeden z dělníků, který se z ohnivého pekla dostal, odhadl, že v pětipodlažní továrně bylo v době požáru asi 150 dělníků.
Desítky lidí se zranily, když se snažily uniknout před plameny a skákaly z oken, střech a vyšších pater budovy. Nemocnice proto kromě popálenin a otravy zplodinami také ošetřovaly řadu zlomenin.
Podle zasahujících hasičů neměla budova žádné požární únikové východy, zato měla většinou zamřížovaná okna a většina obětí se tak udusila.
Příčinu požáru zatím pákistánské úřady neznají. Spekuluje se o poruše elektroinstalace, případně o závadě elektrického generátoru. Jeden ze zraněných řekl, že se oheň bleskově rozšířil po celé továrně, odhadl to asi na dvě minuty.
Požáry v průmyslových závodech v Pákistánu jsou velmi časté. Včera například hořelo i v obuvnické továrně v Láhauru, kde si oheň vyžádal 25 obětí.
Asi nejčastějším důvodem jsou právě problémy s generátory elektřiny, což byl i případ požáru v Láhauru. Úřady nejsou schopné zajistit spolehlivé a nepřerušované dodávky elektřiny ze sítě a tak si majitelé továren pomáhají, jak umějí. Pořídí pro továrnu generátory na naftu nebo na benzín, které jsou hodně poruchové.
Současně málokterý podnikatel dodržuje stavební normy a úřady to málo kontrolují. Dá se však předpokládat, že po neštěstí tohoto rozsahu se na pákistánskou vládu zvýší tlak, aby dodržování norem pečlivěji prověřovala.