Při odchodu Wulffa z úřadu německého prezidenta chyběli jeho předchůdci
Takzvaným Zapfenstreichem se Christian Wulff, který před třemi týdny rezignoval kvůli podezření z korupce na úřad německého prezidenta, definitivně rozloučil s nejvyšší funkcí. Skutečnost, že definitivní tečkou za jeho působením byla právě tato vysoká vojenská pocta, vzbudila v Německu značnou kritiku.
Odchod Christiana Wulffa byl podobně nedůstojný jako okolnosti jeho odchodu z úřadu a těžko hádat, proč Wulff nabídku na slavnostní Zapfenstreichem, tedy vojenské čepobití, vůbec přijal.
Účast odmítla celá řada osobností. Chyběli všichni dosud žijící prezidenti i bývalí kancléři a před zámkem Bellevue se sešlo několik set lidí s bubínky, píšťalkami a vuvuzelami a zvuk píšťal silně doléhal do zahrady před zámkem. K něčemu podobnému zde došlo vůbec poprvé.
Zpravodajka Českého rozhlasu v Berlíně Klára Stejskalová mluví o odchodu prezidenta Christiana Wulffa z funkce ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3
Přímou volbu prezidenta by v současné době podle průzkumů přivítalo asi 80 procent lidí. Na druhou stranu volání lidu už vlastně bylo vyslyšeno.
Většina Němců si přála v nejvyšším úřadu Joachima Gaucka, který bude společným kandidátem koalice a opozice. Poprvé tak bude mít Německo prezidenta, který nikdy nebyl členem žádné politické strany.
Aféra Christiana Wulffa se nejspíš promítne do debaty kolem benefitů, které dosud hlavám států náleží.