Přelomové okamžiky Bratislavy. Hlavní město Slovenska opět v hledáčku novinářů

Nestává se často, aby Bratislava byla v titulcích světových médií. Malá slovenská metropole většinou není takříkajíc "na radaru" zahraničních novinářů. V tomto pololetí ale Slovensko předsedá Evropské unii a speciálně v pátek kamery míří na Bratislavu doslova, kvůli důležitému summitu Evropské unie. Pár přelomových okamžiků už ale město v minulosti zažilo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Summit Evropské unie

Summit Evropské unie | Zdroj: Reuters

Summit prezidentů Ameriky a Ruska nebo schůzka zemí východního bloku před okupací Československa a také mírová dohoda v Napoleonských válkách. Bratislava má jako diplomatické jeviště docela slušnou historii. Právě ve slovenské metropoli v pátek Evropská unie hledá svoji budoucí tvář.

V únoru 2005 Bratislava hostila ostře sledovanou schůzku amerického a ruského prezidenta. George Bush a Vladimir Putin se v Bratislavě bavili o jaderném íránském programu i o tom, jestli je demokracie v Rusku v ohrožení.

Přehrát

00:00 / 00:00

V tomhle pololetí ale Slovensko předsedá Evropské unii a speciálně v pátek kamery míří na Bratislavu doslova, kvůli důležitému summitu Evropské unie. Událost sleduje Vojtěch Berger.

Bush tehdy vystoupil v centru Bratislavy a přednesl řeč, kterou v mrazu sledovaly tisíce lidí.

Spojenci, bratři, přátelé

„Vy Slováci jste udělali obrovský skok dopředu. Získali jste zpátky suverenitu, vybudovali demokracii, rozběhli tržní ekonomiku a z Varšavské smlouvy se dostali až do NATO a Evropské unie. My Američané jsme hrdí, že vám můžeme říkat spojenci, přátelé a bratři,“ pronesl tehdy Bush.

Už tehdy média citovala naděje některých slovenských podnikatelů, že sledovaná schůzka přitáhne pozornost nejen k Bratislavě, ale dlouhodobě i k celé zemi. Letos je to podobné. Slovensko je dnes o 11 let dál, platí se tam eurem, a v unii si už vyzkoušelo i roli země, která nejde s hlavním proudem, třeba když se vláda Ivety Radičové bránila unijním půjčkám zadluženému Řecku. I tak toho ale Evropa o Slovensku ale moc neví, a třeba novináři z jen 60 kilometrů vzdálené Vídně jezdí do Bratislavy jen výjimečně.

Lákání novnářů na Slovensko

Jednodenní summit na tom nejspíš nic nezmění, i když se jméno Bratislava právě skloňuje ve všech jazycích. Co ale celé půlroční slovenské unijní předsednictví? Maroš Plitko z Bratislavské organizace cestovního ruchu potvrzuje, že se jeho tým právě teď snaží lákat zahraniční novináře na Slovensko.

Unijní summit nebo schůzka Bush - Putin ale nebyly za posledních 200 let jediné důležité momenty s dějištěm v Bratislavě.

Mezi ty, kterými se město nechlubí, patří podpis Bratislavské deklarace ze srpna 1968 o spolupráci socialistických zemí, krátce před okupací Československa. Právě na tomto setkání mělo sovětské vedení údajně dostat do rukou takzvaný zvací dopis, kterým část československých komunistů žádala Sovětský svaz o pomoc s takzvanou kontrarevolucí. Inspirací pro dnešní unijní summit může být spíš letopočet 1805, kdy v Bratislavě Francie a Rakousko podepsaly bratislavský mír. Tato dohoda měla urovnat spory jen mezi dvěma státy, ta případná páteční z Bratislavy jich musí u jednacího stolu udržet celých 27.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme