Před primárkami v Jižní Karolíně vysvětluje republikán Gingrich manželský skandál
Americké republikány čekají zítra další primárky, tentokrát v Jižní Karolíně. V posledních dnech museli dva hlavní uchazeči o prezidentský úřad čelit nařčení finančního i osobního charakteru. Favoritem zůstává bývalý guvernér státu Massachussetts Mitt Romney.
Uchazeči o stranickou nominaci do podzimních prezidentských voleb zůstali čtyři: zmíněný Mitt Romney, texaský kongresman Ron Paul, bývalý pensylvánský senátor Rick Santorum a Newt Gingrich, někdejší předseda Sněmovny reprezentantů.
Posledně jmenovaný včera během debaty v Charlestonu důkladně vyčinil americkým médiím kvůli tom, že se zabývají nařčením, se kterým přišla jeho bývalá, v pořadí druhá žena. Prohlásila, že jí v roce 1999 navrhl jakési manželství ve třech. Chtěl prý udržovat vztah se ženou, kterou si později vzal.
Mluvila o tom v rozhovorech pro televizi ABC News a list Washington Post a stalo se to také vděčným tématem internetových diskusí.
Skandály v republikánské kampani v Jižní Karolíně komentoval ve Světě o druhé americký publicista Erik Best
Gingrichovi republikánští rivalové se tomuto tématu vyhýbají a podle všeho spoléhají, že tuto práci za ně odvedou média. Moderátor CNN John King tím včera otevřel debatu v Charlestonu a zeptal se Gingriche, zda se k tomu chce vyjádřit: „Ne, ale udělám to,“ řekl Gingrich.
Fakt, že média vytáhla právě tuto záležitost, podle něj svědčí o destruktivní, zlomyslné a negativní povaze většiny médií. Gingrich byl podle svých slov konsternován tím, že moderátor CNN otevírá klíčovou debatu právě tímto tématem. Zdůraznil, že celá ta historka o manželství ve třech je lež. Mohou to prý potvrdit i jeho přátelé, ale média o jejich svědectví nemají zájem.
Podle amerického publicisty Erika Besta může Gingriche záležitost částečně poškodit: „V Jižní Karolíně jsou lidé tradiční a dbají na takové věci.“ Na druhou stranu věc objasňuje Romneyho příslušnost k mormonské církvi.
Mírná porážka nemůže Romneyho ohrozit
Gingrich musí v Jižní Karolíně vyhrát, je to jeho poslední šance, jak se v primárkách udržet.
„Romney buď vyhraje nebo prohraje jen s malým rozdílem a nebude to mít velký vliv na jeho silnou pozici. Myslím si, že i sponzoři už se rozhodli, že volby má vyhrát Romney, a že i tu manželku někdo přesvědčil, aby takhle vystupovala a záměrně poškodila Gingriche, protože ten vlastně nemá vyhrát,“ tvrdí Best.
Horkým tématem prezidentské kampaně amerických republikánů se staly daně kandidátů
Číst článek
Favorit Romney musel ve včerejší debatě vysvětlovat, proč má jen patnáctiprocentní daň z příjmu, přestože má majetek v hodnotě odhadem více než dvou set milionů dolarů. Romney se bránil: „Nebudu se omlouvat za to, že jsem úspěšný.“
V USA se skutečně platí patnáctiprocentní daň z výnosu. Erik Best však upozorňuje, že v očích některých Američanů by takto prezident postupovat neměl.
Šance Santoruma a Paula jsou menší
Úspěch dalšího kandidáta Ricka Santoruma v Iowě podle Besta jeho celkové postavení příliš neovlivnil: „V Jižní Karolíně má dobrou pozici, protože je křesťan. Ale osobně si myslím, že nikdy neměl šanci, že hraje v kampani jen určitou roli.“
Ron Paul má stabilnější podporu, ale vítězství v primárkách prý pro něho není cílem. „On chce něco dokázat a je pro něho důležité jeho poselství,“ říká Best.
Z kampaně včera odstoupil texaský guvernér Rick Perry. Došel prý k závěru, že letos nemá šanci, a podpořil Newta Gingriche.
Podle amerických zpravodajů vítěz z Jižní Karolíny zpravidla získá i stranickou nominaci získá. Jižní Karolína totiž odpovídá dění v celých Spojených státech, představuje zajímavou směs voličů a odráží hlavní rozdíly mezi republikány a demokraty.