Před 25 lety vyhlásil Arafat nezávislost Palestiny. Některé státy ji stále neuznávají
Přes čtyři miliony Palestinců na Západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy si dnes připomínají čtvrtstoletí od jednostranného vyhlášení palestinské nezávislosti. Jásir Arafat přečetl prohlášení v roce 1988 na exilovém zasedání Palestinské národní rady v Alžíru a stal se prvním palestinským prezidentem.
„Národní rada ve jménu boha a palestinského arabského lidu vyhlašuje založení palestinského státu na našem palestinském území a to s hlavním městem, vznešeným Jeruzalémem,“ stálo v deklaraci nezávislosti, jejíž text sepsal palestinský básník Mahmúd Darvíš.
Okamžitě po vyhlášení nezávislosti uznaly Palestinu desítky států včetně tehdejšího Československa. Od následujícího roku pak začalo v Praze působit palestinské velvyslanectví.
25 let nezávislé Palestiny přiblížil blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček
Dnes nezávislou Palestinu uznává většina států světa, výjimku představují například západoevropské země, Spojené státy nebo Kanada. A samozřejmě Izrael. Ten do konce 90. let odmítal jakoukoli myšlenku na vznik samostatného palestinského státu.
Přelomový byl pro Palestinu loňský rok, kdy ji Organizace spojených národů přijala za nečlenský pozorovatelský stát, a tím de facto uznala její nezávislost.
Problémy s vízy
Po mírových rozhovorech, které vedli Izraelci a Palestinci roku 1993 v Oslu, byla ustanovena Palestinská samospráva, jakási přechodná vláda. Ta dnes spravuje část palestinského území, většinou města.
Oblasti, kde se nachází židovské osady, některé komunikace, vnější hranice a hraniční přechody směrem do Jordánska ovšem zůstávají pod kontrolou Izraele.
Palestinská samospráva vydává občanské průkazy i cestovní pasy, přesto mají Palestinci stále velké problémy získat vízum do zahraničí. Bez něj se přitom mohou dostat jen do Jordánska.