Před 25 lety 'vybuchl indický Černobyl'
V indickém městě Bhópál v noci z 2. na 3. prosince roku 1984 došlo k největší průmyslové havárii v historii. Na místě tehdy bezprostředně po neštěstí zahynulo nejméně dva a půl tisíce osob. Lidé ale na následky této katastrofy umírají dodnes.
"Došlo tam tehdy k havarijnímu úniku látky methylisokyanátu, v množství asi čtyřiceti tun. Tato látka je za normálních podmínek vysoce těkavá kapalina, která má vysokou toxicitu," poznamenává Otakar Mika z Vysokého učení technického v Brně a zároveň autor studie o neštěstí v Bhópálu.
Otakar Mika z Vysokého učení technického v Brně hovořil o neštěstí v Bhópálu před 25 lety.
Obsluha chemičky americké firmy Union Carbide před pětadvaceti lety nezvládla svoji funkci a zapříčinila, že se do látky dostala voda. "Poté se bohužel látka dostala do ovzduší," pokračuje Mika.
Do dnešního dne se nenašel hlavní viník celého neštěstí. "Jedná se o tom už velice dlouhou dobu. Oběti byly sice odškodněny, ale odškodnění je velice nízké," říká v Ranním interview Radiožurnálu Mika.
Při neštěstí podle zprávy OSN přišlo o život dva a půl tisíce osob. "Dalších padesát tisíc bylo hospitalizováno a dvě stě tisíc lidí muselo být evakuováno," upřesňuje Otakar Mika.
Podle některých údajů mělo na místě zahynout dokonce osm tisíc lidí.