‚Bolsonaro má na svých rukou krev domorodců.‘ Ilegální těžaři zabili v Brazílii ochránce pralesa
Ilegální těžaři v pátek při plánovaném útoku v Brazílii zastřelili domorodého ochránce pralesa a dalšího člověka zranili. Při následné přestřelce s policií zemřel také jeden z útočníků. Podle zpravodajského serveru BBC vražda vzbuzuje obavy z rostoucího násilí proti obráncům brazilských lesů.
Organizace zastupující domorodé obyvatelstvo prohlásila, že za stoupající agresi může rétorika brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, který dlouhodobě podporuje rozvoj ekonomických aktivit v domorodých oblastech.
Brazílie výrazně zrychlila odlesňování deštného pralesa, hlásí národní ústav
Číst článek
Ochránce Paula Paulina Guajajaru přepadli a zastřelili ránou do hlavy, když lovil v rezervaci Arariboia ve státě Maranhão na severovýchodě Brazílie. Paul Paulino byl členem skupiny zvané Strážci lesa, která bojuje proti těžbě v oblasti.
Podle neziskové organizace Survival International, jež prosazuje práva odloučených komunit, již byli v minulosti zavražděni nejméně tři další ochránci včetně mnoha jejich rodinných příslušníků.
Prezident Bolsonaro si již v minulosti vysloužil silnou kritiku za to, že nedokázal dostatečně ochránit území Strážců lesa na východě Amazonie. Často také vyjadřoval podporu farmářům a těžařům činným v tomto regionu. Kritizoval rovněž práci environmentálních aktivistů a snížil rozpočet brazilskému úřadu na ochranu životního prostředí.
Bolsonaro se pře s indiány kvůli budoucnosti pralesů. ‚Je lež tvrdit, že Amazonie je dědictvím lidstva,‘ řekl
Číst článek
„Bolsonaro má na svých rukou krev domorodců,“ uvedla ve vyjádření organizace APIB, která zastupuje mnoho z 900 000 brazilských domorodých obyvatel. „Stupňování násilí v domorodých teritoriích je přímým důsledkem jeho nenávistných projevů a kroků namířeným proti našim lidem,“ uvedla APIB.
Guajajaraové jsou jednou z největších domorodých skupin v Brazílii, čítají asi 20 000 členů. Spolek Strážci lesa založili v roce 2012 za účelem ochrany teritoria Arariboia.
„Někdy mám strach, ale musíme pozvednout hlavy a jednat. Jsme tu a bojujeme,“ řekl Paul Paulino letos agentuře Reuters. „Všude se ničí tolik přírody, dobré stromy se dřevem tvrdým jako ocel se kácí a odváží pryč. Musíme náš způsob života zachovat pro budoucnost našich dětí,“ dodal.