Nákaza nyní v Brasílii dosahuje průměru 1625 případů na 100 000 obyvatel, zatímco celonárodní průměr je v této zemi se zhruba 215 miliony obyvatel jen 170 nakažených na 100 000 lidí.
Brazilský nejvyšší soud schválil obžalobu prvních 100 osob kvůli nepokojům z letošního 8. ledna, při kterých demonstranti zaútočili na sídla nejvyšších státních institucí v hlavním městě Brasílii.
Názor, že za výtržnosti nese odpovědnost i Bolsonaro, zastává také brazilská vláda. Ta poukazuje na to, že opakovaně zpochybňoval věrohodnost volebního systému, aniž by svá tvrzení podložil důkazy.
Bolsonarovi sympatizanti protestují proti návratu levicově orientovaného Luly da Silvy k moci už od konce října, kdy Lula ve volbách těsně porazil krajně pravicového Bolsonara.
Bolsonaro odletěl z Brazílie poté, co opakovaně prohlásil, že nepředá prezidentskou šerpu vítězi voleb Luizovi Ináciovi Lulovi da Silva. Svou neúčastí by ale porušil letitou tradici.
Bolsonaro dodnes odmítá uznat porážku ve volbách a nepodloženě tvrdí, že brazilský volební systém není důvěryhodný. Část z jeho příznivců tomu věří a volá po vojenském převratu.
Odlesňování v brazilské části Amazonie bylo v dubnu pro tento měsíc rekordní. Vysoké byly i údaje o ničení deštného pralesa za leden a únor, upozornila agentura AP.
Dražší může být krmná sója, hovězí maso, a samotní Brazilci si razantně připlatí i za elektřinu. Tu totiž země vyrábí hlavně z vodních elektráren, které jsou teď „na suchu“.
Požár vypukl, když kapela zapálila uvnitř tanečního sálu pyrotechniku vhodnou pro použití venku. Od ní pak začala hořet plastová pěna, která pokrývala strop.
Minulý měsíc amazonský prales v Brazílii přišel o 877 kilometrů čtverečních. Od začátku roku to je už více než 8000 kilometrů čtverečních, což je rozloha srovnatelná s velikostí Plzeňského kraje.
Předseda výboru a senátor Omar Aziz uvedl, že report ve středu doručí na generální prokuraturu. Hlava státu odmítá, že by se dopustila něčeho špatného, a prohlásila, že je „vina absolutně ničím“.
Vyšetřovací zpráva má téměř 1200 stran a po šesti měsících práce má ve středu její obsah oficiálně prezentovat senátor Renan Calheiros. V úterý o zprávě debatovali senátoři do pozdního večera.
Bolsonaro uvedl, že nový výnos přijal, aby ochránil svobodu slova. V uplynulých měsících sociální sítě, například Youtube či Facebook, smazaly řadu obsahů zveřejněných prezidentem či jeho příznivci.
Podle několik set místních měření v různých oblastech pralesa v letech 2010 až 2018 vědci došli k závěru, že východní Amazonie už teď vypouští více oxidu uhličitého, než kolik ho zadrží.
„Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiru,“ uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací.
„Bolsonaro čelí obrovským tlakům. Spousta Brazilců, kteří ho volili, protože neměli jinou alternativu, ho už ho volit nebude,“ říká hispanistka Markéta Pilátová
Podle expertů jedinou možností, jak situaci zlepšit, je zavedení celonárodních opatření, ta ale zatím vyhlašují pouze jednotlivé státy brazilské federace. Prezident Bolsonaro národní omezení odmítá.
Podle agentury Reuters se očekává, že Anvisa v neděli rozhodne o nouzovém nasazení očkovacích látek čínského výrobce Sinovac a britské společnosti AstraZeneca.
Brazílie je po Spojených státech co do počtu nakažených i mrtvých druhou nejpostiženějších zemí světa. USA zaregistrovaly už více než 6,1 milionu nakažených a bezmála 186 500 mrtvých s covidem-19.
Brazilský pravicový prezident Jair Bolsonaro v pátek pohrozil, že země opustí Světovou zdravotnickou organizaci (WHO), když se nepřestane chovat jako „politická organizace“.
V Brazílii za neděli přibylo 15 813 nakažených koronavirem, kterých ministerstvo zdravotnictví eviduje 363 211. Celkem zde nemoci covid-19 podlehlo 22 666 nakažených, za neděli to bylo 653 lidí.